«Δάγκωσε» την Τουρκία η Ρωσία!

Με… φόρα από τις καλές εμφανίσεις στο παγκόσμιο Κύπελλο

Τις προθέσεις με το «καλημέρα» έδειξε η Ρωσία! Η ομάδα του Τσερτσέσοφ ήταν καλύτερη απέναντι στην Τουρκία, την οποία νίκησε 2-1 στην πρεμιέρα της στο Nations League, στο πλαίσιο του Β’ ομίλου της δεύτερης κατηγορίας.

«Κλειδί» για την επικράτηση των Ρώσων ήταν τα γρήγορα γκολ των Τσερίσεφ και Τζιούμπα στην αρχή του ματς και αντίστοιχα του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξε και ο τερματοφύλακας, Λούνεφ, με τις αποκρούσεις του. Οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Αζίζ στο 41’.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση η Ρωσία, καθώς «πάγωσε» το γήπεδο της Τραπεζούντας με τον Τσερίσεφ, μόλις στο 13ο λεπτό. Ωστόσο, η Τουρκία συνήλθε στη συνέχεια και πήρε τον έλεγχο, ισοφαρίζοντας μάλιστα με τον Αζίζ στο 41’, με το 1-1 να ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν για άλλη μία φορά… φουριόζοι, με τον Τζιούμπα να τους δίνει εκ νέου το προβάδισμα στο 49’! Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το σκηνικό άλλαξε πάλι, με την ομάδα του Λουτσέσκου να βγαίνει μπροστά, να πιέζει στο μισό γήπεδο και να προσπαθεί να ισοφαρίσει. Αλλά, μία ο Λούνεφ –με τις εξαιρετικές επεμβάσεις του- και μία η αστοχία, της στέρησαν κάτι τέτοιο. Έτσι, οι Ρώσοι έφυγαν με το «διπλό» από την Τραπεζούντα, με τον Τζιούμπα μάλιστα να είχε δοκάρι στο 89’, ύστερα από αντεπίθεσή τους.