Τους «έκλεισε» το σπίτι και βλέπει Μουντιάλ η Δανία!

Ένα γκολ του Έρικσεν στο 16ο λεπτό ήταν αρκετό για την Δανία ώστε να φύγει με το τρίποντο μέσα από την έδρα του Μαυροβουνίου (0-1) και βλέπει υπό προϋποθέσεις ακόμη και την πρώτη θέση!

Δανία με… στόφα μεγάλης ομάδας!

Αφού σκόραρε ένα γκολ στο ξεκίνημα του ματς με τον Έρικσεν, στη συνέχεια έκανε άριστη διαχείριση του αγώνα και έφυγε με το τρίποντο από την έδρα του Μαυροβουνίου (0-1), αφήνοντας τους γηπεδούχους με ελάχιστες ελπίδες πρόκρισης.

Από την άλλη μεριά, οι Δανοί θα είναι σίγουρα δεύτεροι εφόσον πάρουν έναν βαθμό κόντρα στη Ρουμανία, ενώ υπάρχει σενάριο να βγουν ακόμη και πρώτοι εφόσον κερδίσουν και η Πολωνία ηττηθεί από το Μαυροβούνιο.

Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Έρικσεν στο 16ο λεπτό με σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με τους γηπεδούχους να μην καταφέρνουν να ισοφαρίσουν μέχρι το φινάλε παρά τις φιλότιμες προσπάθειες που έκαναν.

Στο άλλο -αδιάφορο- ματς του ομίλου, η Ρουμανία επικράτησε 3-1 του Καζακστάν. Ο Μπουντέσκου με δύο γκολ σε διάστημα πέντε λεπτών έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του, για να έρθει στο 73’ ο Κεσερού να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του. Ο Τούρισμπεκ στο 82ο λεπτό πέτυχε το γκολ της τιμής για τους Καζάκους, που γνώρισαν ακόμη μία ήττα στον όμιλό τους.