Το πρόσωπο της ημέρας: Ρομπέρτο Μαρτίνεθ, ο «μάγος» που έκανε το… θαύμα του Βελγίου!

Αν έχανε σήμερα το Βέλγιο, θα ήταν ο πρώτος που θα τα άκουγε.

Ούτε ο Νεϊμάρ, ούτε ο (ήρωας του Βελγίου) Σαντλί! Πρωταγωνιστής της σημερινής ημέρας ήταν ο προπονητής που απέδειξε ότι μπορούν να γίνουν και πάνω από μια «χρυσές» αλλαγές σε έναν αγώνα.

Εξάλλου είναι γνωστό (και αποδεδειγμένο εκατοντάδες φορές) ότι στις μεγάλες αποτυχίες δημοφιλέστερος… αποδιοπομπαίος τράγος είναι ο προπονητής.

Έλα μου όμως που ο Ρομπέρτο Μαρτίνεθ δεν άφησε όλα αυτά να τριγυρίζουν στο κεφάλι του την ώρα του αγώνα με την Ιαπωνία.

Έλα που -αντί να σοκαριστεί και να απογοητευτεί από τα δυο γκολ των αντιπάλων μέσα σε πέντε λεπτά- παρέμεινε ψύχραιμος.

Έλα που δεν παραιτήθηκε ποτέ από τη σκέψη ότι μπορεί να γυρίσει το ματς. Και όχι μόνο δικαιώθηκε, αλλά πρέπει να του πιστωθεί τεράστιο μερίδιο στη μεγάλη ανατροπή που έστειλε το Βέλγιο στα προημιτελικά του Μουντιάλ.

inner

Λίγα λεπτά αφότου οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν βρεθεί στο καναβάτσο από το δεύτερο γκολ της Ιαπωνίας, ο προπονητής τους αποφάσισε να τα παίξει όλα για όλα. Να επέμβει δραστικά στο παιχνίδι. Και ούτε ο ίδιος δεν ήξερε πόσο πολύ θα το κατάφερνε.

Στο 65’ λοιπόν του αγώνα τραβάει εκτός γηπέδου τους αρνητικούς Καράσκο και Μέρτενς. Βάζει τους Σαντλί και Φελαϊνί (με εντολή στον δεύτερο να ανεβαίνει στην αντίπαλη περιοχή για να εκμεταλλευτεί το ύψος του έναντι των κοντών Ιαπώνων).

Και γίνεται ενδεχομένως ο πρώτος προπονητής που πιστώνεται ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ δυο «χρυσές αλλαγές»! Γιατί ο μέσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (με την οδηγία μάλιστα που του δόθηκε) ισοφάρισε σε 2-2. Και ο άσος της Γουέστ Μπρομ ήταν εκείνος που εξαργύρωσε την τέλεια αντεπίθεση στο 94’ και λύτρωσε το Βέλγιο!