«Στεγνό» καθάρισμα η Κροατία

Με γκολ του Βίντα η ομάδα του Τσάτσιτς πήρε τη νίκη (1-0) κι ανέβηκε ξανά στην κορυφή του 9ου ομίλου

Στην κορυφή του 9ου ομίλου διατηρήθηκε η Κροατία. Η ομάδα του Τσάτσιτς επικράτησε 1-0 στο Ζάγκρεμπ κόντρα στο Κόσοβο κι έφτασε του 16 βαθμούς.

Στο ματς που συνεχίστηκε από το 21ο λεπτό, ύστερα από την χθεσινοβραδινή διακοπή λόγω της έντονης βροχόπτωσης, οι γηπεδούχοι ήταν το απόλυτο αφεντικό όμως αγχώθηκαν αρκετά. Παρά την έντονη πίεση και τις πολλές ευκαιρίες η μπάλα δεν έφτανε στα δίχτυα.

Τελικά τη λύση έδωσε ο Βίντα στο 74ο λεπτό. Έπειτα από όμορφη εκτέλεση φάουλ του Μόντριτς, ο αμυντικός της Ντιναμό Κιέβου ακούμπησε την μπάλα όσο χρειαζόταν και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, που ύστερα από 7 αγωνιστικές παρέμεινε στην πρώτη θέση του 9ου ομίλου των προκριματικών του Μουντιάλ.