Σουηδία - Αγγλία 0-2: «It’s coming home» και ημιτελικά!

Η Αγγλία στον ημιτελικό

Με μια μεστή εμφάνιση η Αγγλία κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του παγκοσμίου κυπέλλου μετά από τη νίκη της επί της Σουηδίας με 0-2. Οι Άγγλοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δίκαια έφθασαν στην πρόκριση. Ο Μαγκουάιρ με κεφαλιά έγραψε το 0-1 στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ντέλε Άλι να διπλασιάζει τα τέρματα της Αγγλίας στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Νωθρά μπήκαν οι δυο ομάδες στο γήπεδο. Η Σουηδία έκανε το γνωστό της παιχνίδι με καλή αμυντική λειτουργία, ενώ η Αγγλία έψαχνε τον τρόπο να ξεκλειδώσει το δρόμο προς την εστία του Όσλεν. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 12’ και ήταν για τη Σουηδία. Ο Κλάεσον έκανε το δυνατό σουτ από αρκετά μακριά, με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω απ’ την εστία του Πίκφορντ.  Στο 19’ η Αγγλία απάντησε στις καλές στιγμές όταν απ’ το ύψος της περιοχής ο Κέιν έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε έξω. Μέχρι και το 30’ δεν υπήρχε κάποια άλλη φάση. Σε εκείνο το λεπτό ο Γιάνγκ εκτέλεσε ένα κόρνερ (το πρώτο στο παιχνίδι) με τον Μαγκουάιρ να νικά τους πάντες στον αέρα και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της Σουηδίας για το 0-1. Το τέρμα έλυσε το γόρδιο δεσμό. Στο 41’ το τακουνάκι του Λίνγκαρντ σταμάτησε σε σώματα αμυντικών πριν καταλήξει στα δίχτυα, ενώ στο 44’ ο Στέρλινγκ έφυγε μόνος σε τετ α τετ ο Όσλεν του είπε όχι αρχικά, και μετά με δεύτερο σουτ ο Στέρλινγκ δεν κατάφερε να σκοράρει μιας και ο Γκρανκβιστ έβαλε σωστά το σώμα του

Β’ ημίχρονο

Με το καλημέρα η Σουηδία έδειξε τις προθέσεις του. Στο 47’ ο Μπεργκ έπιασε μια εξαιρετική κεφαλιά, με τον Πίκφορντ να σώζει στη γωνιά του με εντυπωσιακή επέμβαση. Η απάντηση όμως τη Αγγλίας ήρθε στο 59’ και αφού πίεσε και έχασε 2-3 καλές στιγμές, ο Ντέλε Άλι με κεφαλιά έγραψε το 0-2. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπεργκ έδωσε εξαιρετική πάσα στον Τοϊβόνεν ο οποίος έκανε το πλασέ όμως ο Πίκφορντ του είπε όχι. Στο 71’ ο Μπεργκ έκανε το πλασέ από καλή θέση όμως και πάλι ο Πίκφορντ του είπε όχι.  Οι Σουηδοί πλέον ήταν πιο απαιτητικοί όμως δεν είχαν το καθαρό μυαλό. Είχαν αρκετά λάθη και μάλιστα εύκολα. Ο χρόνος κυλούσε και τίποτα δεν φαινόταν ικανό να αλλάξει. Στο 89’ ο Αγκούστινσον με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα έξω.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Σουηδία: Έκανε το γνωστό της παιχνίδι. Καλή αμυντική οργάνωση ήταν πλάνο και ξαφνικές αντεπιθέσεις. Δεν θα τα κατάφερε να βρει αρκετές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο και το πλήρωσε αυτό με ένα τέρμα που δέχτηκε. Στο δεύτερο ημίχρονο βγήκε πιο ψηλά και έψαξε το τέρμα. Το πλήρωσε αυτό όμως με ένα δεύτερο τέρμα και εκεί όλα έγιναν πολύ δύσκολα.

Αγγλία: Ήθελε την κατοχή και σωστή οργάνωση απ’ την άμυνα προς την επίθεση. Δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική στο πρώτο ημίχρονο όμως η αεροπορία ήταν εκεί για να ανοίξει το σκορ από στημένη φάση.  Έχασε ευκαιρίες για να βρει και άλλο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο όμως έλειψε το καθαρό μυαλό. Στο δεύτερο η Σουηδία ήταν πιο ανοικτή και αυτό ήταν θετικό στο πλάνο των Άγγλων που βρήκαν και δεύτερο τέρμα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Σουηδία: Δεν τα κατάφερε να προκριθεί η Σουηδία όμως οι ποδοσφαιριστές το πάλεψαν. Ο Μπεργκ το πάλεψε όσο μπορούσε όμως ήταν μόνος. Θετικός και ο Γκρανκβιστ ο οποίος είχε σημαντικές άμυνες.

Αγγλία: Ο Γιάνγκ ήταν παντού και έδωσε και μια ασίστ. Πολύ καλό παιχνίδι απ’ τον πιο έμπειρο ποδοσφαιριστή των Άγγλων. Πολύ καλός και ο Μαγκουάιρ που σκόραρε, ενώ και ο Λίνγκαρντ είχε ένα καλό παιχνίδι.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Σουηδία: Ο Φορσμπεργκ κινήθηκε στην μετριότητα. Είναι ένας απ’ τους ποδοσφαιριστές της Σουηδίας που μπορούν να κάνουν τη διαφορά, όμως σήμερα ήταν κάτω του μετρίου

Αγγλία: Ο Στέρλνινγκ δεν κατάφερε να μετατρέψει τις ευκαιρίες του σε τέρμα και αυτό είναι πρόβλημα. Δεν κόστισε όμως δεν μπορούμε να παραγνωρίσουμε το γεγονός πως έχασε σημαντικές ευκαιρίες.