Πρώτη και καλύτερη η Ισπανία!

Καθάρισε μια ώρα αρχύτερα η Ισπανία.Με το 3-0 επί της Αλβανίας οι Ίβηρες εξασφάλισαν εισιτήριο για το Μουντιάλ.

Καθάρισε μια ώρα αρχύτερα η Ισπανία.Με το 3-0 επί της Αλβανίας οι Ίβηρες εξασφάλισαν εισιτήριο για το Μουντιάλ, καθώς η Ιταλία κόλλησε (1-1) κόντρα στα Σκόπια και ελπίζει να προκριθεί μέσω των μπαράζ.

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε!

Η Ισπανία τσέκαρε εισιτήριο για τα τελικά του Μουντιάλ της Ρωσίας, μια αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της προκριματικής φάσης.
Οι Ίβηρες επικράτησαν 3-0 της Αλβανίας (του Ιταλού Πανούτσι)από… ημίχρονο και εξασφάλισαν την πρώτη θέση του έβδομου ομίλου, καθώς έφυγε στο + 5 από τη δεύτερη Ιταλία που ήρθε 1-1 με τα Σκόπια, γνωρίζοντας πιθανόν ότι η πρωτοπόρος έχει καθαρίσει από νωρίς την… μπουγάδα.

Η ομάδα του Λομπεντέγι «καθάρισε» το ματς από τα μέσα του πρώτου μέρους ουσιαστικά, όταν πέτυχε τρία γκολ από το 16’ μέχρι το 27’, με τον Ροντρίγο να ανοίγει το σκορ με σουτ μέσα από την περιοχή ύστερα από πάσα του Ίσκο. Ο άσος της Ρεάλ έγινε εκτελεστής λίγο μετά (24’) έπειτα από πάσα του Κόκε και με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο τερματοφύλακα, για να έρθει ο Τιάγκο τρία λεπτά μετά να κάνει το 3-0 με σκαστή κεφαλιά. Ουσιαστικά, σε εκείνο το σημείο «έσβησε» το παιχνίδι, αφού χάθηκε κάθε ενδιαφέρον για το αποτέλεσμα.

Η Ιταλία συνάντησε πιο σθεναρή αντίσταση απ’ ότι θα περίμενε κανείς, αλλά και η ίδια, κόντρα στα Σκόπια. Η πλάστιγγα έγειρε κάπως προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και από φάση διαρκείας, η μπάλα έφθασε στον Κιελίνι έπειτα από παράλληλη πάσα του Ιμόμπιλε και ο έμπειρος στόπερ την έσπρωξε στα δίχτυα. Η ομάδα του Βεντούρα δεν καθάρισε το ματς, έχοντας πιθανόν το μυαλό της στο παιχνίδι στην Ισπανία, που δεν κυλούσε όπως θα ήθελε, αφού ο Πανούτσι δεν την… βόλεψε με ένα καλό αποτέλεσμα. Έτσι, υπνωτίστηκε και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 77’, με τον Τραϊκόφσκι να «κεραυνοβολεί» τον Μπουφόν μετά την κάθετη του Πάντεφ. Μέχρι τέλους δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Ιταλία θα παλέψει λογικά -ο χειρότερος ένατος μένει εκτός- στα μπαράζ για την πρόκριση στην τελική φάση.

Παράλληλα, σε ένα ματς που δεν απασχόλησε και πολύ κόσμο το Ισραήλ επικράτησε 1-0 του Λιχτενστάιν, χάρις σε τέρμα του Ταϊμπί και θα προσπαθεί να πάρει την τελευταία αγωνιστική την τρίτη θέση που δεν έχει ουσιαστικό αντίκρισμα.