Πολωνία-Σενεγάλη 1-2: Ο Νιάγκ δεν συγχώρεσε τα λάθη

Νικηφόρο ήταν και το δεύτερο ξεκίνημα της Σενεγάλης στην ιστορία της σε τελική φάση Μουντιάλ

Ακολουθώντας πιστά το πλάνο που εκπόνησε ο Αλιού Σισέ και ποντάροντας στην ταχύτητα της γραμμής κρούσης της, η Σενεγάλη πραγματοποίησε ποδαρικό με το δεξί στην τελική φάση του παγκοσμίου κυπέλλου που διεξάγεται στα γήπεδα της Ρωσίας. Ο δαιμόνιος Εμπαγιέ Νιάγκ με την εκρηκτικότητά του και την εξυπνάδα του, έκανε τη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες, σκοράροντας το δεύτερο γκολ που επέτρεψε στους Αφρικανούς να προσεγγίσουν με μεγαλύτερη υπομονή το τελευταίο μισάωρο της αναμέτρησης. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι κινήθηκε σε ρηχά νερά με την Πολωνία να μην μπορεί να διασπάσει την καλοστημένη άμυνα της Σενεγάλης, παρά μόνο στα τελευταία στάδια του αγώνα, όταν τα χρονικά περιθώρια είχαν στενέψει.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης οι Πολωνοί έκαναν αισθητή την παρουσία τους στην αντίπαλη περιοχή όταν ο Γκροσίσκι σημάδεψε στο σημείο του πέναλτι τον Μπλαζικόφσκι ο οποίος δεν μπόρεσε να εκδηλώσει τελική προσπάθεια. Στο 11ο λεπτό ο Μανέ είδε την κίνηση του Νιάνγκ στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας ωστόσο ο Τσέζνι διάβασε τη φάση και μπλόκαρε, ενώ ο διαιτητής από το Μπαχρέιν έβγαλε για πρώτη φορά κάρτα από την τσέπη του δύο λεπτά αργότερα για να παρατηρήσει τον Κρικόβιακ.

Στο 16ο λεπτό ένα πέσιμο του Σαρ μέσα στη μεγάλη περιοχή της Πολωνίας δεν ξεγέλασε τον Ναβάφ Σουκράλα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Νιάγκ δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την τελική του προσπάθεια όπως θα ήθελε λόγω της πίεσης του Παζντάν. Ο Λεβαντόφσκι έκανε αισθητή την παρουσία του στο 23ο λεπτό ωστόσο το σουτ που επιχείρησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής ήταν άστοχο, με τους Σενεγαλέζους να στέλουν το προμήνυμα στο 33ο λεπτό όταν το γύρισμα του Σαρ ανακόπηκε από τον Κριβόβιακ.

Οι Αφρικανοί πήραν κεφάλι στο σκορ στο 37ο λεπτό κτυπώντας στην αντεπίθεση με τον Γκεγιέ να κάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής το οποίο άλλαξε πορεία κτυπώντας στον Τσιόνεκ, καταλήγοντας στο βάθος της πολωνικής εστίας για το 0-1. Μάλιστα η ομάδα του Αλιού Σισέ θα μπορούσε να πάει στα αποδυτήρια με μεγαλύτερο προβάδισμα ωστόσο η καρφωτή κεφαλιά του Σαρ στο 41ο λεπτό έσκασε στο έδαφος και έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Τσέζνι.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Μπλαζικόφσκι έμεινα στα αποδυτήρια με την έναρξη του δεύτερου μισού, καθώς ο Μπένταρεκ πήρε τη θέση του με τον Πολωνό τεχνικό να επιλέγει τριάδα στα μετόπισθεν. Στο 51ο λεπτό ο Λεβαντόφσκι ανέλαβε την απευθείας εκτέλεση φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή της Σενεγάλης αναγκάζοντας τον Ντιαγέ να αποκρούσει εντυπωσιακά, ενώ στην αντεπίθεση ο Μανέ αστόχησε με προβολή από το ύψος του πέναλτι.

Στο 56ο λεπτό ο Πίτσεκ έκανε κίνηση στο δεύτερο δοκάρι με τον Ρίμπους να τον σημαδεύει ωστόσο ο πρώτος αν και αφύλακτος, αστόχησε, ενώ με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Νιάγκ τρύπωσε ανάμεσα σε αντίπαλο τερματοφύλακα και αμυντικό, πλασάροντας σε κενή εστία για το 0-2.

Οι Πολωνοί έψαξαν τη μείωση του σκορ με εκτέλεση κόρνερ του Μίλικ η οποία δεν έτυχε εκμετάλλευσης από τον Κρικόβιακ στο 67ο λεπτό, ενώ στην επόμενη προσπάθειά του ο πρώτος πραγματοποίησε εξ επαφής πλασέ το οποίο πέρασε μόλις έξω. Στο 79ο λεπτό ο νεοεισελθόντας Κονβάφσκι απείλησε ανεπιτυχώς με το κεφάλι, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ρίμπους ακροβολίστηκε στο ύψος της μικρής περιοχής αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ντιαγέ.

Ο Κρικόβιακ στο 87ο λεπτό έδωσε άγρια ομορφιά στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης καθώς με κεφαλιά μείωσε σε 1-2, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο σκόρερ προσπάθησε να γίνει δημιουργός ωστόσο η εκτέλεση κόρνερ που πραγματοποίησε δεν έφερε το ποθητό αποτέλεσμα.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Μόνιμη πηγή κινδύνων για την εστία του Τσέζνι ήταν ο Εμπαγιέ Νιάγκ ο οποίος από τα πρώτα στάδια της αναμέτρησης, ξεδίπλωσε την ταχύτητα και την εκρητικότητά του. Ο επιθετικός της ιταλικής Τορίνο εκμεταλεύτηκε το «δώρο» του Κρικόβιακ με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα και αφού πέρασε ακόμα και τον αντίπαλο τερματοφύλακα, πλάσαρε σε κενή εστία διαμορφώνοντας το 0-2.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Μεγάλες ήταν οι προσδοκίες από τον πρώτο σκόρερ της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ στην ευρωπαϊκή ήπειρο, ωστόσο ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί. Ο κεντρικός επιθετικός της Μπάγερν Μονάχου αλλά και της εθνικής Πολωνίας και δεν τροφοδοτήθηκε αλλά και δεν μπόρεσε με κάποιες ατομικές ενέργειες να διασπάσει την συμπαγή αμυντική διάταξη της Σενεγάλης.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Χωρίς σχέδιο βήτα παρουσιάστηκε ο Άνταμ Ναβάλκα ο οποίος είδε την αμυντική του γραμμή να μην έχει αντίδοτο στην ταχύτητα των Αφρικανών. Δύο αβίαστα λάθη πληρώθηκαν με ισάριθμα γκολ, με τις αλλαγές του Πολωνού τεχνικού να μην διαφοροποιούν την εικόνα της αναμέτρησης και την χώρα του να βρίσκει αντίδραση όταν πλέον ήταν πολύ αργά.

Ξεκάθαρο ήταν το πλάνο του Αλιού Σισέ ο οποίος πόνταρε στην ταχύτητα των Νιάγκ, Μανέ και Γκιεγέ, γεγονός που τον δικαίωσε στο 37ο λεπτό όταν η ομάδα του εκδήλωσε αντεπίθεση και ευτύχησε να σκοράρει. Ο Κουλιμπαλί επωμίστηκε το προσωπικό μαρκάρισμα του Λεβαντόφσκι με το μεγάλο όπλο των Πολωνών να περνά απαρατήρητο το πρώτο ημίχρονο και να μένει άσφαιρο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Πολωνία (Α. Ναβάλκα): Τσέζνι, Παζντάν, Πίτσεκ (83' Μπερεζίσκι), Τσιόνεκ, Μπλαζικόφσκι (46' Μπένταρεκ), Ρίμπους, Κρικόβιακ, Ζελίνσκι, Γκροσίσκι, Λεβαντόφσκι, Μίλικ (73' Κοβνάσκι)

Σενεγάλη (Α. Σισέ): Ντιαγέ Κ., Κουλιμπαλί, Σανέ, Σαμπαλί, Βαγκέ, Ντιαγέ Α. (89' Κουγιατέ), Γκεγιέ, Ντιούφ (59' Εντόι), Νιάνγκ (75' Κονατέ), Μανέ, Σαρ

Στάδιο: Otkrytiye Αρένα, Μόσχα

Διαιτητής: Ναβάφ Σουκράλα (Μπαχρέιν)

Σκόρερς: 87' Κρικόβιακ/37' Τσιόνεκ (αυτογκόλ), 60' Νιάγκ

Κίτρινες κάρτες: Κρικόβιακ/Σανέ, Γκεγιέ