Περού-Δανία 0-1: Τρίποντο και ουσία δια ποδός Πούλσεν

Το Περού είχε τον ενθουσιασμό αλλά η Δανία πήρε την ουσία

Ο Κάσπερ Σμάιχελ με έξι συνολικά αποκρούσεις κατάφερε να τιθασεύσει την ενέργεια και τον ενθουσιασμό των Περουβιανών και σε συνδυασμό με το γκολ του Γιουσούφ Πούλσεν στο 59ο λεπτό, επέτρεψε στη Δανία να πανηγυρίσει το πρώτο της τρίποντο στη διοργάνωση. Η ομάδα της Λατινικής Αμερικής έδειξε περισσότερη αποφασιστικότητα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ωστόσο στην επανάληψη περιορίστηκε σε ξεσπάσματα, απέναντι σε μια Δανία που είχε σαφώς καλύτερη ομαδική εικόνα. Η νίκη της Γαλλίας επί της Αυστραλίας νωρίτερα, επιτρέφει στην έτερη ευρωπαϊκή ομάδα του τρίτου ομίλου να κάνει νωρίς ένα σημαντικό βήμα πρόκρισης.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η έναρξη της αναμέτρησης βρήκε τους Περουβιανούς να έχουν περισσότερη ενέργεια και περισσότερη αποφασιστικότητα, απέναντι σε μια Δανία που δεν μπορούσε να εντάξει τον Έρικσεν στο παιχνίδι. Στο 8ο λεπτό ένα μακρινό σουτ του Γιουτόν εξουδετερώθηκε από τον Σμάιχελ, με τον τερματοφύλακα της Λέστερ να δηλώνει παρών και πέντε λεπτά αργότερα σταματώντας σουτ του Καρίγιο από πλάγια θέση.

Δύο σερί εκτελέσεις του Έρικσεν στο 25ο και 26ο λεπτό της αναμέτρησης δεν έφεραν το ζητούμενο για τους υψηλόσωμους Δανούς, ενώ ο Ντιλέινι αστόχησε σε σουτ από τα 20 μέτρα αμέσως μετά. Στο 29ο λεπτό ο Φαρφάν κινήθηκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας ωστόσο περιορίστηκε στο να κερδίζει ένα κόρνερ, ενώ στο 35ο λεπτό ο Κβιστ αποχώρησε τραυματίας παραδίδοντας τη σκυτάλη στον Σόνε.

Πέντε λεπτα αργότερα ο Έρικσεν αστόχησε σε απευθείας εκτέλεση φάουλ ενώ το VAR επιστρατεύτηκε στο 44ο λεπτό από τον Μπακαρί Γκασάμα ο οποίος είδε παράβαση του Πούλσεν πάνω στον Κουέβα. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι ωστόσο ήταν απελπιστικά άστοχο με το 0-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με πιο επιθετικούς προσανατολισμούς ξεκίνησε το δεύτερο μισό του αγώνα η Δανία, με τον Έρικσεν να απειλεί εις διπλούν στο 50ο λεπτό. Τρία λεπτά αργότερα ο Κουέδα έψαξε τη λύτρωση για το χαμένο πέναλτι ωστόσο έδειξε διστατικότητα στην τελική προσπάθεια με αποτέλεσμα να μην απειληθεί η εστία των Δανών.

Στο 59ο λεπτό οι Δανοί κτύπησαν στην αντεπίθεση με τον Έρικσεν να σημαδεύει τον Πούλσεν ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ κάνοντας το 0-1. Οι Περουβιάνοι έφτασαν άμεσα κοντά στην ισοφάριση ωστόσο ο Σμάιχελ νίκησε τον Κουέβα σε τετ-α-τετ στο 61ο λεπτό, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ο Φαρφάν βρέθηκε προ κενής εστίας ωστόσο δεν κατάφερε να έρθει σε επαφή με τη μπάλα.

Στο 79ο λεπτό το σουτ του Κουέβα σταμάτησε σε αμυντικό με τον Γκερέρο να παίρνει την επαναφορά και με τακουνάκι να στέλνει τη μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σμάιχελ. Έξι λεπτά αργότερα ο Δανός τερματοφύλακας πραγματοποίησε καθοριστική επέμβαση σε πλασέ του αφύλακτου Φαρφάν από το ύψος του πέναλτι, ενώ ο Έρικσεν στην αντεπίθεση απώλεσε ευκαιρία να φτάσει και ο ίδιος σε γκολ.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Δέσποζε στη μεσαία γραμμή η ηγετική φυσιογνωμία του Τόμας Ντιλέινι ο οποίος κάλυψε πάμπολα χιλιόμετρα και είχε στο ενεργητικό του αρκετές αναχαιτήσεις. Ο 26χρονος μέσος της Βέρντερ Βρέμης ήταν από τους λίγους Δανούς που στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων στο πρώτο ημίχρονο κατά το οποίο οι Περουβιανοί ήταν καλύτεροι.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Ιδιαίτερα κινητικός αλλά και δυεισδητικός ήταν ο Κρίστιαν Κουέβα και το στοιχείο αυτό του χρησίμευσε στη φάση του 44ου λεπτού όταν ανάγκασε τον Γιουσούφ Πούλσεν να τον ανατρέψει και με τη συνδρομή του VAR, η μπάλα στήθηκε στην άσπρη βούλα. Από εκεί και ο επιθετικός της βραζιλιάνικης Σάο Πάολο ήταν απελπιστικά άστοχος και απώλεσε την ευκαιρία να στείλει την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα στο σκορ.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Πολύ κοντά στις φάσεις και με αποφασιστικότητα κινήθηκε ο Μπακαρί Γκασάμα ο οποίος στα τελευταία στάδια του πρώτου ημιχρόνου επιστράτευσε και το VAR. Ο Αφρικανός διαιτητής υπέδειξε σωστά την άσπρη βούλα αφού επιστράτευσε την τεχνολογία, επιβεβαιώνοντας το γεγονός ότι θεωρείται ένας από τους καλύτερους διαιτητές της ηπείρου του.

Περού (Γκαρέκα): Γκαλέσε, Ροντρίγκες, Ράμος, Αντβίνκουλα, Τραούκο, Γιουτόν, Κουέβα, Ταπία (88' Αγκίρο), Φλόρες (63' Γκερέρο), Φαρφάν (86' Ρουντίαζ), Καρίγιο

Δανία (Χαρέντε): Σμάιχελ, Κάερ, Ντάλσγκαρντ, Λάρσεν, Κρίστενσεν (81' Γιόργκενσεν), Κβιστ (35' Σόνε), Ντιλέινι, Έρικσεν, Γιόργκεσεν, Πούλσεν, Σιστό (67' Μπέργουεϊθ)

Διαιτητής: Μπακαρί Γκασάμα

Σκόρερς: 59' Πούλσεν

Κίτρινες κάρτες: Ταπία/Ντιλέινι, Πούλσεν