Παναμάς - Τυνησία 1-2: Με ανατροπή για το γόητρο!

Η Τυνησία με ανατροπή πέτυχε της πρώτη της νίκη σε επίπεδο παγκοσμίου κυπέλλου

Σ’ ένα παιχνίδι με πάθος, με ένταση, με νεύρα, με τέρματα και ανατροπή η Τυνησία κατάφερε να επικρατήσει με 1-2 επί του Παναμά. Ο ομάδα της κεντρικής Αμερικής σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο οι Τυνήσιοι έφεραν τα πάνω κάτω και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη σε επίπεδο παγκοσμίου κυπέλλου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Πιο δυνατά μπήκε η Τυνησία στο παιχνίδι καθώς όπως είδαμε και σε προηγούμενα παιχνίδια είναι μια ομάδα που της αρέσει να παίζει επιθετικά. Βέβαια στα πρώτα λεπτά και παρά την κατοχή της μπάλας δεν βρήκε κάποια καλή ευκαιρία. Στο 9’ ο Καζρί κατέβασε απίθανα μια μπαλιά στον Σλίτι που με μιας έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά έξω. Στο 20’ και μετά από κόρνερ ο Μπεντούι έπιασε την κεφαλιά με τον Πενέδο να πέφτει σωστά στη γωνιά του και να σώζει. Και ενώ οι φάσεις ήταν ελάχιστες και το παιχνίδι είχε πολλά λάθη στο 33’ ο Παναμάς άνοιξε το σκορ. Το τέρμα ήρθε από σουτ του Ροντρίγκες το οποίο κόντραρε σε αμυντικό και ξεγέλασε τον Ματλουτί. Η Τυνησία έψαξε την απάντηση και έφθασε πολύ κοντά, όταν στο 39’ η κεφαλιά του Γιούσεφ πέρασε σύριζα απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πενέδο. Δυο λεπτά αργότερα το σουτ στην κίνηση απ’ τον Καζρί από πολύ καλή θέση δεν βρήκε στόχο.

Β’ ημίχρονο

Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου η Τυνησία κατάφερε να βρει το τέρμα της ισοφάρισης. Στο 51’ ο Καζρί έστειλε μια ασίστ πάρε βάλε στον Γιούσεφ που έγραψε το 1-1. Δυο λεπτά αργότερα ο σκόρερ έφυγε σε τετ α τετ όμως ο Πενέδο του είπε όχι. Στο 68’ ο Καζρί βρέθηκε μόνος και ανενόχλητος στην περιοχή, έκανε το πλασέ και έφερε τα πάνω κάτω. Τρία λεπτά αργότερα ο σκόρερ του Παναμά δοκίμασε το πόδι του απ’ το ύψος της περιοχής με τον Ματλουτί να λέει όχι. Στο 73’ ο Μπανέγκας σκόραρε μια γκολάρα με σουτ εκτός περιοχής, όμως είχε προηγηθεί φάουλ και ο διαιτητής δεν μέτρησε το τέρμα. Στα επόμενα λεπτά ο Παναμάς πίεσε ψηλά για να βρει το τέρμα της ισοφάρισης, όμως τα χαλούσε στην τελική πάσα. Στο 90’ ο Γοδόι έκανε μια εντυπωσιακή – πονηρή μπαλιά στην περιοχή, όμως η προβολή του Κάμινγκς δεν ήρθε ποτέ. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Εσκομπάρ εκτέλεσε ένα φάουλ, όμως ο Ματλουτί δήλωσε παρών.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Παναμάς: Ήθελε να κρατήσει το 0 στην άμυνα και γι’ αυτό και η ομάδα μπήκε στον αγώνα με αμυντικούς προσανατολισμούς. Ήξερε πως η Τυνησία αφήνει χώρους κενούς και στόχος ήταν να κτυπήσει στην αντεπίθεση. Τα κατάφερε τελικά και άνοιξε το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι αμυντική λειτουργία του Παναμά δεν ήταν καλή και δέχθηκε δυο τέρματα.

Τυνησία: Όπως και στα άλλα δυο παιχνίδια κόντρα σε Βέλγιο και Αγγλία, η Τυνησία δεν κλείστηκε πίσω. Έψαξε το τέρμα και βγήκε στην επίθεση. Ίσως της άξιζε το τέρμα όμως πλήρωσε την έλλειψη καθαρού μυαλού και γι’ αυτό και δέχθηκε τέρμα. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η εικόνα ήταν πολύ καλύτερη και γι’ αυτό και έφθασε στην ανατροπή.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Παναμάς: Όταν σκοράρεις σαφώς και είσαι στους διακριθέντες. Ειδικά σε τέτοια παιχνίδια. Ο Ροντρίγκες εκμεταλλεύτηκε μια απ’ τις ελάχιστες ευκαιρίες και άνοιξε το σκορ.

Τυνησία: Ο Καζρί για ακόμη μια φορά έδειξε πως ξέρει από μπάλα. Κινητικός με φαντασία, όμως στις δυο – τρεις ευκαιρίες που είχε για να σκοράρει δεν τα κατάφερε. Ο Γιούσεφ εκμεταλλεύτηκε τη μια απ’ τις λίγες ευκαιρίες που είχε στο παιχνίδι και σκόραρε.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Παναμάς: Ο Τόρες δεν έπαιξε καλά. Παίκτης κλειδί για τον Παναμά στο χώρο του κέντρου. Βγήκε στο ημίχρονο σαν αλλαγή και αυτό τα λέει όλα

Τυνησία: Ο Σασί είναι απ’ τους πιο ποιοτικούς παίκτες της Τυνησίας. Τα νεύρα όμως τον αποσυντόνισαν. Πέρασε σαν αλλαγή στο 45’.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Είχε πάθος, είχε κάποια νεύρα και κάποια σκληρά μαρκαρίσματα, όμως ο διαιτητής τα πήγε εξαιρετικά. Δεν το λες και πολύ δύσκολο το παιχνίδι όμως τα πήγε πολύ καλά.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Παναμάς (Ερνάν Ντάριο Γκόμες): Πενέδο, Εσκομπάρ, Ρ. Τόρες (56' Τεχάδα), Γκόμες, Μπαρτσένας, Γκ. Τόρες (45' Κάμινγκς), Μασάδο, Οβάλε, Άβιλα (81' Αρόγιο), Γοδόι, Χ. Ροντρίγκες

Τυνησία (Ναμπίλ Μααλούλ): Ματλουτί, Μεριά, Χανταντί, Μπεντουί, Μπεν Γιουσέφ, Καζρί (87' Σραρφί), Σασί (45' Μπάντρι), Σκιρί, Τσααλέλι, Ναγκουέζ, Σλίτι (76' Κχαλίλ)

Σκόρερς: Ροντρίγκες / Γιούσεφ, Καζλί

Κίτρινες Κάρτες: Γκόμες / Σασί, Μπάντρι

Κόκκινες Κάρτες: - / -