Ο Μακ «κρέμασε» τη Σλοβακία και ο Σκρτελ λύτρωσε τη… Σκωτία!

Δυο δικοί της παίκτες «πρόδωσαν» τη Σλοβακία! Με τον Μακ να αποβάλλεται στο 23’ και τον Σκρτελ να βάζει αυτογκόλ στο 89’, η Σκωτία πήρε 1-0 τον τελικό» κι ορίζει την τύχη της για πρόκριση στο Μουντιάλ

Μια γνήσια ποδοσφαιρική «αυτοκτονία», που είναι πιθανό να την πληρώσει με αποκλεισμό από το Μουντιάλ, διέπραξε η Σλοβακία!

Δυο λάθη μεγάλα λάθη που προήλθαν από δικούς της παίκτες «πρόδωσαν» την ομάδα του Γιαν Κόζακ και επέτρεψαν στη Σκωτία να πανηγυρίσει τεράστια νίκη με 1-0.

Πριν καν συμπληρωθούν 23 λεπτά αγώνα -κι ενώ είχε πάρει κίτρινη κάρτα έξι λεπτά νωρίτερα- ο Μακ έκανε θέατρο κι άφησε από νωρίς την ομάδα του με παίκτη λιγότερο στον «τελικό».

Έτσι, η Σκωτία μπόρεσε να τη στριμώξει από νωρίς. Αν και έφτιαξαν όμως τεράστιες ευκαιρίες (με κυριότερη το δοκάρι σε φαλτσαριστό σουτ του Μάρτιν στο 68’) οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν το πολύτιμο γκολ. Καταλυτικό ρόλο, δε, σε αυτό έπαιζε η φοβερή εμφάνιση του Ντουμπράβκα που είχε σφραγίσει την εστία του.

Αφού όμως δεν μπορούσε να τον νικήσει αντίπαλος, τον νίκησε… συμπαίκτης. Διότι αρκούσε μια σέντρα-ξυραφιά του Άνια στο 89’, ώστε ο (κορυφαίος ως τότε) Σκρτελ να βάλει λάθος την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Κάτι που έδωσε το πολύτιμο τρίποντο στη Σκωτία και μαζί το δικαίωμα να ορίζει την τύχη της στη μεγάλη μάχη για τη δεύτερη θέση. Διότι θα έχει μεν δύσκολο έργο την τελευταία αγωνιστική στην έδρα της Σλοβενίας, ωστόσο με νίκη θα πάει εκείνη στα μπαράζ χωρίς να την ενδιαφέρει τι θα κάνουν οι Σλοβάκοι με τη Μάλτα.

Μια Μάλτα που παρεμπιπτόντως απέσπασε τον πρώτο της βαθμό στα προκριματικά του Μουντιάλ, μένοντας στο 1-1 με τη Λιθουανία.