Νεϊμάρ: «Είμαι στο 80% της κατάστασης που θέλω»

Ικανοποίηση στη Βραζιλία, καθώς έπειτα από 3 μήνες και 7 ημέρες αποχής από τους αγωνιστικούς χώρους, ο Νεϊμάρ επέστρεψε χθες (3/6) στην αγωνιστική δράση και μάλιστα με γκολ!

Ο σούπερ σταρ της «σελεσάο» αγωνίστηκε κανονικά στο φιλικό ματς, που έγινε στο Λίβερπουλ, κόντρα στην Κροατία και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 69ο λεπτό. Τελικά η Βραζιλία νίκησε με 2-0, με τον Φιρμίνο να διαμορφώνει στο 90' το τελικό σκορ.

Ο Νεϊμάρ κατάφερε να ξεπεράσει εγκαίρως το κάταγμα στο μετατάρσιο και έπειτα από τρεις μήνες επέστρεψε στην αγωνιστική δράση. Ο Βραζιλιάνος άσος της Παρί Σεν Ζερμέν πήρε την θέση του Φερναντίνιο στο ημίχρονο του αγώνα, γεμίζοντας χαρά τους συμπατριώτες του, που περιμένουν να τον δουν να ηγείται της εθνικής στα γήπεδα της Ρωσίας.

Μετά το ματς, ο διεθνής άσος τόνισε: «Είμαι στο 80% της καλής αγωνιστικής κατάστασης και είμαι έτοιμος για σκληρή ακόμη δουλειά, ώστε στο Μουντιάλ να είμαι στο 100%. Είμαι αισιόδοξος και χαρούμενος για το γκολ στην Κροατία. Πηγαίνουμε στη Ρωσία με μεγάλες φιλοδοξίες και οι φίλαθλοι πρέπει να είναι σίγουροι πως θα κάνουμε τα πάντα για είναι υπερήφανοι για εμάς».