Mετά την Δυτική Γερμανία του 1970… το Βέλγιο του 2018!

Μια… επική πρόκριση πανηγύρισε χθες βράδυ (2/7) απέναντι στην Ιαπωνία με σκορ 3-2 το Βέλγιο

Στις 14 Ιουνίου 1970, στην πόλη Λεόν του Μεξικού, η Δυτική Γερμανία βρέθηκε να χάνει με δυο γκολ διαφορά από την Αγγλία – που υπερασπιζόταν εκείνη τη χρονιά το στέμμα της προ τετραετίας παγκόσμιας πρωταθλήτριας – χάρη στα γκολ των Μάλερι και Πίτερς, με τα «τρία λιοντάρια» να παίζουν καλύτερα και να έχουν το «πάνω χέρι» στην αναμέτρηση.

Τα «πάντσερ» ωστόσο ως ομάδα δεν φημίζονται για το να παρατάνε εύκολα τα παιχνίδια τους, και με τους Μπεκενμπάουερ (68') Ζέλερ (82')και Μίλερ (108’, στην παράταση), έφεραν… τούμπα το ματς, για να πάρουν εκείνα την πρόκριση στην τετράδα του Μουντιάλ του 1970.

Μάλιστα, ο αγώνας αυτός ήταν ο τελευταίος για τον (μετέπειτα Σερ) Μπόμπι Τσάρλτον με το εθνόσημο. Σε αντίθεση με τους Δυτικογερμανούς βέβαια, το Βέλγιο στη φετινή διοργάνωση τα κατάφερε στη διάρκεια των 90 λεπτών και όχι στον έξτρα χρόνο της παράτασης.

Τελευταία ομάδα που ενώ έχανε με δυο τουλάχιστον τέρματα αλλά κατάφερε να προκριθεί από νοκ-αουτ φάση ενός Μουντιάλ, ήταν η Πορτογαλία το 1966 με αντίπαλο τη Βόρεια Κορέα (βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 0-3, έχοντας όμως ως μεγάλο πρωταγωνιστη τον θρυλικό Εουσέμπιο, πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά με σκορ 5-3).

Πηγή: england365.gr