Κροατία – Αγγλία 2-1: Έφερε τα... κάτω πάνω και πάει φουριόζα στον τελικό (video)

Πρώτη παρουσία της Κροατίας σε τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου...

Αμάν μια πρόκριση! Η Κροατία επικράτησε 2-1 επί της Αγγλίας, ενώ χρειάστηκε να κάνει ανατροπή αλλά και να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση. Στον τελικό λοιπόν θα δούμε το ζευγάρι Κροατία-Γαλλία οι οποίες θα παλέψουν για την κατάκτηση του τροπαίου.

Α’ ημίχρονο

Γκολ με το… καλημέρα για την Αγγλία, ένα… βουνό να ανέβει για την Κροατία. Οι φιλοξενούμενοι μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξαν το σκορ μετά από απευθείας -και εκπληκτική- εκτέλεση φάουλ του Τρίπιερ, ο οποίος έβαλε την ομάδα του σε ρόλο οδηγού. Οι γηπεδούχοι τα… έχασαν, ενώ οι Άγγλοι στο 14’ πλησίασαν και το δεύτερο γκολ, όταν ο σκόρερ εκτέλεσε το κόρνερ, και ο Μαγκουάιρ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο έξω. Στη συνέχεια και στο 19’ οι Κροάτες σημείωσαν την πρώτη τους ευκαιρία, μετά από μακρινό αλλά καλό σουτ του Πέρισιτς, το οποίο πέρασε μόλις έξω. Η επόμενη φάση καταγράφηκε στο 31’ και πάλι για τους γηπεδούχους, μετά από σουτ του Ρέμπιτς το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Πίκφορντ. Τελευταία φάση του πρώτου μέρους, σημειώθηκε στο 36’ από τους φιλοξενούμενους όταν μετά από όμορφους συνδυασμούς, ο Λίνγκαρντ βρέθηκε μόνος στο ύψος της περιοχής, έκανε το μακρινό πλασέ το οποίο κατέληξε λίγο έξω. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε, και η Αγγλία διαχειριζόταν άψογα το υπέρ της αποτέλεσμα.

Β’ ημίχρονο

Άσχημος ο ρυθμός του πρώτου 20λεπτου, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να πιάσουν ρυθμό. Απόδειξη αυτού, το γεγονός πως η πρώτη φάση του δευτέρου μέρους σημειώθηκε στο 65’ μετά από σουτ του Πέρισιτς το οποίο σταμάτησε στον Γουόκερ, σχεδόν στην γραμμή. Η Αγγλία «ισοφάρισε» στις ευκαιρίες δύο λεπτά αργότερα, μετά από γυριστό σουτ του Κέιν το οποίο κατέληξε στην εξωτερική των δικτύων της αντίπαλης εστίας. Η Κροατία στο 68’ έβαλε… πλώρη για την ανατροπή, καθώς έφερε το ματς στα ίσα μετά από προβολή του Πέρισιτς, και έπειτα έβαλε ασφυκτική πίεση η οποία όμως δεν είχε αποτέλεσμα. Στο 72’… άγγιξε το δεύτερο γκολ μετά από φάση διαρκείας, καθώς ο Πέρισιτς έκανε το πλασέ το οποίο σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ στο… ριμπάουντ ο Ρέμπιτς έστειλε την μπάλα κατευθείαν στην αγκαλιά του Πίκφορντ. Τέλος, στο 83’ ο Μάντζουκιτς σταμάτησε όμορφα την μπάλα, γύρισε και έκανε το σουτ το οποίο εξουδετέρωσε και πάλι ο κίπερ των Άγγλων. Παρά την πίεση των Κροατών, το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Παράταση

Από μια κλασσική ευκαιρία σημείωσαν οι δύο ομάδες στο πρώτο 15λεπτο της παράτασης. Πρώτα ήταν η σειρά των Άγγλων να απειλήσουν στο 99’ μετά από καρφωτή κεφαλιά του Στόουνς, όμως ο Βερσάλικο ως… από μηχανής Θεός απέκρουσε στην γραμμή. Στη συνέχεια (105’) ο Μάντζουκιτς έκανε την προβολή, όμως ο Πίκφορντ απέκρουσε σωτήρια για την ομάδα του με το πόδι. Ωστόσο ο ίδιος παίχτης στο 109’ έφερε τα… κάτω πάνω, όταν με δυνατό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα για το 2-1. Από’ κει και πέρα, οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν πλήρως το υπέρ τους αποτέλεσμα και εξασφάλισαν την… επεισοδιακή πρόκριση.

Κοουτσάρισμα

Κροατία

Ο Ζλάτκο Ντάλιτς παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-1-4-1, ενισχύοντας τόσο την άμυνα όσο και την επίθεση. Ωστόσο το γρήγορο γκολ που δέχθηκαν οι γηπεδούχοι (από στατική φάση), χάλασε την ψυχραιμία των ποδοσφαιριστών, όμως στάθηκαν καλά στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Αγγλία

Από την άλλη ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 3-1-4-2, και προσπάθησε να χαλάσει την δημιουργικότητα του αντιπάλου. Το γρήγορο γκολ που πέτυχε, βοήθησε ώστε να αφοσιωθούν στα αμυντικά τους καθήκοντα, όμως κατάφεραν να δημιουργήσουν και επιθετικές ενέργειες.

Διακριθέντες

Κροατία

Δεν θα μπορούσαν να ήταν άλλοι πέραν από τους δύο σκόρερ. Πέρισιτς και Μάντζουκιτς πέτυχαν τα δύο γκολ της ανατροπής και πήραν από το… χέρι την ομάδα τους στον τελικό.

Αγγλία

Ο Τρίπιερ πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ μέσω απευθείας εκτέλεσης φάουλ, ενώ προσπάθησε μέσω των στατικών φάσεων να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Απογοήτευσαν

Κροατία

Όταν εξασφαλίζεις τέτοια πρόκριση, δεν γίνεται να υστέρησε κάποιος σε απόδοση.

Αγγλία

Έδωσε χώρους κυρίως στο δεύτερο μέρος και δεν εκμεταλλεύτηκε το υπέρ της αποτέλεσμα. Ωστόσο, ο Κέιν δεν βοήθησε την ομάδα του στον επιθετικό μέρος, ενώ βρέθηκε σε κάποιες φάσεις σε πλεονεκτική θέση.