Ισπανία-Ρωσία 3-4 (πέναλτι): Η «οικοδέσποινα» είναι στους «8»! (vid)

Αμάν μια πρόκριση...

Δεν ήταν ματσάρα με θέαμα, αλλά με παράταση και πέναλτι. Η Ρωσία κατάφερε να εξασφαλίσει το εισιτήριο για τους «8» του Μουντιάλ καθώς επικράτησε 4-3 επί της Ισπανίας στην διαδικασία των πέναλτι. Το παιχνίδι μπορεί να μην πρόσφερε συγκινήσεις και θέαμα, ωστόσο η διαδικασία των πέναλτι ήταν… όλα τα λεφτά. Στην κανονική διάρκεια του αγώνα, το παιχνίδι εξήλθε ισόπαλο 1-1.

Α’ ημίχρονο

Καμία εκ των δύο ομάδων δεν έπιασε το μάξιμουμ των δυνατοτήτων τους, και έτσι το θέαμα ήταν αρκετά μέτριο στο πρώτο μέρος. Η Ισπανία στην πρώτη της ευκαιρία κατάφερε να ανοίξει το σκορ μ’ ένα αρκετά περίεργο τρόπο. Στο 11’ ο Ασένσιο εκτέλεσε το φάουλ, με τους Ιγκνάσεβιντς και Ράμος να… παλεύουν μπροστά από την εστία της Ρωσίας, με αποτέλεσμα η μπάλα να χτυπήσει στον Ρώσο ποδοσφαιριστή και να καταλήξει στα δίκτυα. Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κατέγραψαν την πρώτη τους ευκαιρία, όταν το σουτ του Ζίμπνιν κατέληξε ψηλά έξω. Η πρώτη κλασσική φάση για τη διοργανώτρια χώρα του Μουντιάλ, σημειώθηκε στο 36’ μετά από όμορφο σουτ του Γκολοβίν από το ύψος της περιοχής, το οποίο κατέληξε λίγο έξω από την εστία του Ντε Χέα. Η Ρωσία στο 42’ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα, μετά από εύστοχη εκτέλεσε πέναλτι του Τζιούμπα, ο οποίος νίκησε τον κίπερ της Ισπανίας. Δύο λεπτά νωρίτερα προηγήθηκε χέρι του Πικέ εντός περιοχής, με τον Ολλανδό ρέφερι να δείχνει την άσπρη βούλα. Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου άνηκε στην Ισπανία, όταν ο Κόστα από κοντινή απόσταση έπιασε την κεφαλιά, η οποία ωστόσο ήταν αδύναμη και κατέληξε στα χέρια του Ακινφέεφ.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο 45λεπτο ήμασταν στο ίδιο έργο θεατές, καθώς η Ρωσία αμυνόταν, ενώ η Ισπανία πίεζε για το γκολ που θα της έδινε το εισιτήριο για τους «8». Στο 48’ ο Άλμπα προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα με το γόνατο, όμως ο Ακινφέεφ απέκρουσε σταθερά. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ και στο 59’ ο Ίσκο δεν κατάφερε με κοντινή προβολή να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του. το παιχνίδι από εκείνο το σημείο και έπειτα, ήταν αρκετά μέτριο χωρίς να σημειωθεί κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Λίγο πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας (85’) του αγώνα, ο Ινιέστα με σουτ απείλησε τους Ρώσους όμως ο Ακινφέεφ απέκρουσε ασταθώς, και ο Άσπας στο… ριμπάουντ έκανε άστοχη σέντρα. Το σκορ δεν άλλαξε, και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση.

Παράταση

Μονόλογος με πρωταγωνιστή την Ισπανία. Έτσι μπορεί να χαρακτηριστεί η παράταση του αγώνα, καθώς οι γηπεδούχοι έβαλαν ασφυκτική πίεση στη Ρωσία η οποία φάνηκε πως έμεινε από δυνάμεις. Η Ισπανία στο 100’ απείλησε για πρώτη φορά με σουτ του Ασένσιο, το οποίο εξουδετέρωσε ο Ακινφέεφ, ενώ εννέα λεπτά αργότερα σημειώθηκε κλασσική φάση από την ομάδα του Ιέρο. Ο Ροντρίγκο έκανε την κούρσα, μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Ακινφέεφ να πραγματοποιήσει εκπληκτική -ασταθή- επέμβαση. Το ματς εξελίχθηκε σε… θρίλερ το οποίο εν τέλη οδηγήθηκε στα πέναλτι, αφού καμία ομάδα δεν βρήκε τον δρόμο για τα δίκτυα.

Πέναλτι (εκτέλεσε πρώτη η Ισπανία)

Για την Ισπανία εκτέλεσαν με την σειρά οι Ινιέστα, Πικέ, ενώ το τρίτο ανέλαβε ο Κοκε το οποίο απέκρουσε εύκολα ο Ακινφέεφ. Στη συνέχεια ακολούθησαν οι Ράμος και Άσπας με τον τελευταίο να εκτελεί το καθοριστικό το οποίο θα έδινε... ζωή στην ομάδα του. Όμως ο κίπερ των Ρώσων δήλωσε και πάλι παρών αφού απέκρουσε με το πόδι.

Για τη Ρωσία εκτέλεσαν με τη σειρά οι: Σμόλοφ, Ιγκνασέβιτς, Γκολοβίν, Τσερίσεφ οι οποίοι ήταν εύστοχοι και εκμεταλλεύτηκαν πλήρως τα δύο άστοχα των αντιπάλων.

Κοουτσάρισμα

Ισπανία

Με σύστημα 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Ιέρο, και επέλεξε παιχνίδι… υπομονής, καθώς είχε την κατοχή της μπάλας και με πολλές πάσες επιχείρησε να φτάσει την αντίπαλη εστία. Σαφώς και έδωσε βαρύτητα στα επιθετικά ατού της ομάδας, όπως στους Ίσκο και Ασένσιο.

Ρωσία

Ήθελε να της… σπάσει τον ρυθμό και να της βάλει δύσκολα. Ο Τσερτσέσοφ παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 3-4-2-1 και δημιούργησε πολυπρόσωπη άμυνα ώστε να ανακόψει τις επιθετικές ενέργειες της Ισπανίας.

Διακριθέντες

Ισπανία

Έτρεξε, πάλεψε και δημιούργησε ο Ίσκο ο οποίος ήταν αρκετά κινητικός στον αγώνα και έβαλε δύσκολα στην αντίπαλη εστία.

Ρωσία

Άμυνα η οποία είδε στα μάτια την Ισπανία και απέκρουσε τις επιθετικές ενέργειες των γηπεδούχων. Οι Ρώσοι στον ανασταλτικό και αμυντικό τομέα τα πήγαν περίφημα παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ. Σημαντικό ρόλο έπαιξε και ο κίπερ, Ακινφέεφ.

Απογοήτευσαν

Ισπανία

Για τους γηπεδούχους οι Νάτσο και Άλμπα δεν πήραν πρωτοβουλίες ώστε να βοηθήσουν την ομάδα τους. Από την άλλη, ο Πικέ… χάρισε το πέναλτι στη Ρωσία μέσω του οποίου επιτεύχθηκε η ισοφάριση (1-1). Ο αμυντικός των Ισπανών έκανε παράβαση, καθώς ακούμπησε τη μπάλα με το χέρι μετά από εκτέλεσε κόρνερ.

Ρωσία

Αν και άθελα του ο Ιγκνασέβιτς πέτυχε το γκολ της Ισπανίας στην προσπάθεια του να μαρκάρει τον Ράμος.

Διαιτησία

Χωρίς να αντιμετωπίσει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία, ο Μπιόρν Κάιπερς πέρασε απαρατήρητος από τον αγώνα. Δεν άφησε να χαθεί ο πειθαρχικός έλεγχος, ενώ σωστά καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Ρωσίας στο 40’ μετά από χέρι του Πικέ εντός περιοχής. Στο 115’ οι Ισπανοί διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι μετά από τράβηγμα στον Πικέ, ωστόσο φάνηκε πως ο ρέφερι σωστά αποφάσισε να συνεχιστεί το παιχνίδι, καθώς ενδέχεται πως δεν υπήρξε παράβαση. Σωστή και η παρουσία των βοηθών διαιτητών.

Ισπανία (Ιέρο): Ντε Χέα, Νάτσο (70' Καρβαχάλ), Πικέ, Ράμος, Άλμπα, Μπουσκέτς, Κόκε, Ασένσιο (104' Ροντρίγκο), Σίλβα (67' Ινιέστα), Ίσκο, Κόστα (80' Άσπας).

Ρωσία (Τσερτσέσοφ): Ακινφέεφ, Φερνάντες, Κυντριασοφ, Κουτέποφ, Ιγκνασέβιτς, Ζίρκοφ (46' Γκράνατς), Σαμέντοφ (61' Τσερίσεφ), Κουζιάγεφ (98' Ερόκιφ), Γκολοβίν, Ζόμπνιν, Τζιούμπα (65' Σμόλοφ).

Σκόρερ: 11' Ιγκνασέβιτς (αυτογκόλ) / 42' Τζιούμπα

Κίτρινες: ΠικέΚουτέποφ, Ζόμπνιν

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Μπιόρν Κάιπερς