Ίσκο: «Αυτή η ομάδα έχει καρδιά»

Θέση για τα τελευταία γεγονότα που έχουν λάβει χώρα στην εθνική Ισπανίας ,την ισοπαλία της πρεμιέρας με την Πορτογαλία, αλλά και το προσεχές ματς με το Ιράν πήρε με δηλώσεις του ο Ίσκο.

Η Ισπανία ήρθε ισόπαλη με σκορ 3-3 στην πρεμιέρα του Μουντιάλ απέναντι στην Πορτογαλία, σε ένα παιχνίδι στο οποίο έδειξε καλή αγωνιστική εικόνα απορροφώντας παράλληλα τους κραδασμούς από την απόλυση του Χουλέν Λοπετέγκι.

Ο Ίσκο με δηλώσεις του πήρε θέση για τα όσα έχουν συμβεί μέχρι τώρα: «Αυτή η ομάδα έχει καρδιά, υπερηφάνεια και διάθεση να πετύχει πράγματα. Είμαστε πιο δυνατοί μέσα από τις αντιξοότητες. Υπήρξε ένα πισωγύρισμα, αλλά η ομάδα προχώρησε μένοντας ενωμένη. Το είδαμε στο πρώτο ματς. Δεν καταθέσαμε ποτέ τα όπλα, ακόμη κι όταν δεχθήκαμε γκολ στο τέταρτο λεπτό. Αυτό δείχνει τι αξίζει αυτή η ομάδα, ότι δεν αποδέχεται ποτέ την ήττα».

Συνεχίζοντας τα λεγόμενα του ξεκαθάρισε πως δεν υπάρχει πρόβλημα όσον αφορά τις σχέσεις των παικτών που παίζουν στην Ρεάλ και την Μπαρτσελόνα, ενώ παράλληλα δεν παρέλειψε να αναφερθεί και στο προσεχές ματς με το Ιράν όπου και υποστήριξε ότι: «θα κρίνει το μέλλον μας σε αυτό το Μουντιάλ. Θα προσπαθήσουμε να σκοράρουμε από τα πρώτα λεπτά, αλλά λογικά αυτό δεν θα είναι εύκολο.

Πρέπει να μείνουμε πιστοί μέχρι θανάτου στο παιχνίδι που μας χαρακτηρίζει. Πρέπει να παίξουμε με πολλές πάσες και να κρατήσουμε τη μπάλα. Αν παίζουμε γρήγορα από τη μία πλευρά στην άλλη, θα έρθουν οι ευκαιρίες και ελπίζω ότι θα σκοράρουμε γρήγορα».