Γερμανία: Ήττα από την Αυστρία στην επιστροφή του Νόιερ (vid)

Η Γερμανία ηττήθηκε στο Κλάγκενφουρτ από την Αυστρία με 2-1

Παρά την επιστροφή του Μάνουελ Νόιερ η Γερμανία δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα στο Κλάγκενφουρτ από την Αυστρία με 2-1. Παρά το γεγονός πως η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια προηγήθηκε μετά από ένα λάθος του Ζίμπενχαντλ με τον Οζίλ να αξιοποιεί το «δώρο», στην επανάληψη η Γερμανία παρουσιάστηκε ασύνδετη και με αδυναμίες στην άμυνα με αποτέλεσμα να υποστεί την ανατροπή από τους γηπεδούχους με τα γκολ του Χίντερεγκερ στο 54’ και του Σοπφ στο 69’.

Ο Οζίλ μόλις στο 11ο λεπτό είπε «ευχαριστώ» στο δώρο του Αυστριακού πορτιέρε και με αριστερό σουτ έκανε το 0-1. Ωστόσο από έξοχη εκτέλεση κόρνερ του Αλάμπα στο 54’ ο Χιντερέγκερ με μονοκόμματο αριστερό σουτ, έφερε το παιχνίδι στα ίσια με το 1-1, από δύσκολη γωνία. Στο 69’ ο Σοπφ από γύρισμα του Λάινερ με δεξί πλασέ νίκησε το Νόιερ για το 2-1.

Η σύνθεση της Γερμανίας (4-2-3-1): Νόιερ, Κίμιχ, Έκτορ, Σούλε, Ρούντινγκερ, Κεντίρα (46’ Ρούντι), Γκιντογκάν (56’ Γκορέτσκα), Οζίλ (76’ Ντράξλερ), Μπραντ (67’ Τ. Βέρνερ), Σανέ (67’ Ρόις), Πέντερσεν (76’ Γκόμες)