Γαλλία-Κροατία 4-2: Η Γαλλία άξια στην κορυφή του κόσμου (vid)

Οι «τρικολόρ» ανακηρύχθηκαν παγκόσμιοι πρωταθλητές για δεύτερη φορά στην ιστορία τους

Μετά από έναν άκρως παραγωγικό τελικό με έξι γκολ και πρωταγωνιστές την νέα αλλά και παλαιά φρουρά της εθνικής Γαλλίας, οι «πετεινοί» κατάφεραν μετά από είκοσι χρόνια να αναρριχηθούν στην κορυφή του παγκοσμίου ποδοσφαίρου πανάξια. Ο Αντουάν Γκριζμάν και ο Κίλιαν Μπαμπέ ηγήθηκαν για άλλη μια φορά δημιουργικά και εκτελεστικά το ταλαντούχο σύνολο το οποίο διαχειρίστηκε ο Ντιτιέρ Ντεσάμπς, απέναντι σε μια μαχητική Κροατία η οποία δεν σταμάτησε να επιζητεί τα γκολ και την ανατροπή, ακόμα και με το σκορ στο 4-1. Η ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς είχε την υπεροχή σε αρκετές στατιστικές κατηγορίες ωστόσο προδόθηκε από αβίαστα λάθη στα μετόπισθεν καθώς το πρώτο γκολ των Γάλλων ήρθε από το κεφάλι του Μάριο Μάντζουκιτς και το δεύτερο από το... χέρι του Ιβάν Πέρισιτς. Οι εντυπώσεις και οι συμπάθειες πήγαν στην πλευρά των Κροατών, αλλά το βαρύτιμο τρόπαιο στα χέρια του Ούγκο Λιορίς και των Γάλλων οι οποίοι κατάφεραν να φτάσουν στην κορυφή αήττητοι.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με διάθεση να ασκήσει πίεση στα όρια της αντίπαλης μεγάλης περιοχής ξεκίνησε τον αγώνα η Κροατία, η οποία δημιούργησε την πρώτη υποψία φάσης στο 5ο λεπτό όταν ο Βαράν απομάκρυνε με το κεφάλι μπαλιά του Βερσάλικο από δεξιά. Μια πλαγιοκόπηση του Στρίνιτς από το αριστερό άκρο τρία λεπτά αργότερα κατέληξε σε κόρνερ μετά από παρέμβαση του Μπαμπέ, ενώ ο Ουμτιτί δήλωσε παρών στο 11ο λεπτό σε γύρισμα του Πέρισιτς στο ύψος του πέναλτι.

Στο 18ο λεπτό οι Γάλλοι πέρασαν για πρώτη φορά οργανωμένα τη μεσαία γραμμή με τον Γκριζμάν να κερδίζει φάουλ υπό τις διαμαρτυρίες των Κροατών καθώς ο επιθετικός της Ατλέτικο Μαδρίτης γλίστρησε. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση με τον Μάντζουκιτς να κάνει κακό υπολογισμό, στέλνοντας τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του για το 1-0. Στο 24ο λεπτό ο μοιραίος επιχείρησε να γίνει ωραίος με σουτ στην κίνηση το οποίο δεν ανησύχησε τον Λιορίς, με την απάντηση της ομάδας του Ντάλιτς να έρχεται λίγο πριν το μισάωρο όταν ο Πέρισιτς κεραυνοβόλησε την αντίπαλη εστία ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 33ο λεπτό ο σκόρερ της Κροατίας υπέπεσε σε αβίαστο πέναλτι παίζοντας τη μπάλα με το χέρι μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τον Νέστορ Πιτάνα να υποδεικνύει την άσπρη βούλα αφού συμβουλεύτηκε τον VAR. Από εκεί ο Γκριζμάν έστειλε τη μπάλα στο πλεκτό κάνοντας το 2-1, κόντρα στη ροή ενός αγώνα που έβρισκε τους Κροάτες να έχουν κατοχή που έφτανε και το 60%.

Τρία λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Λόβρεν απείλησε με σουτ εντός περιοχής με όφελος ένα κόρνερ, από την εκτέλεση του οποίου δεν ήρθε το ζητούμενο με το 2-1 να είναι σκορ ημιχρόνου.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Δυναμικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν και στην επανάληψη οι Κροάτες με τον Ρέμπιτς στο 48ο λεπτό να απειλεί τον Λιορίς ο οποίος παραχώρησε κόρνερ με υπερένταση. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπαμπέ ξέφυγε από τον Βίντα πλασάροντας από πλάγια θέση τον Σούμπασιτς ο οποίος βγήκε νικητής στη μονομαχία. Στο 54ο λεπτό ο Ντεσάμπς επιστράτευσε τον Ενζοζί αντί του Καντέ και πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα του κτύπησε στην αντεπίθεση με τον Πογκπά να κάνει το 3-1 με διπλή προσπάθεια από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Με την Κροατία να ρίχνει όλο το βάρος στην επίθεση, οι Γάλλοι κτύπησαν ξανά με τον Μπαμπέ να δοκιμάζει το πόδι του από τα 20 μέτρα και να νικά τον Σούμπασιτς για το 4-1 στο 66ο λεπτό. Τρία λεπτά αργότερα ο Λιορίς ρίσκαρε σε γύρισμα του Ουμτιτί προς τα πίσω με τον Μάντζουκιτς με προβολή να μειώνει σε 4-2, διορθώντας μέρος του λάθος που έκανε και έφερε το πρώτο γκολ των αντίπαλων.

Στο 75ο λεπτό ο νεοεισελθόντας Κράμαριτς έκανε τη μπαλιά από αριστερά με τον Ουμτιτί να απομακρύνει με το κεφάλι, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο ταχύτατος Μπαμπέ πάτησε την αντίπαλη μεγάλη περιοχή ωστόσο έχασε την ισορροπία του και την ευκαιρία να απειλήσει. Στο 84ο λεπτό ο Ράκιτιτς επιχείρησε να απειλήσει με τον Λιορίς να μπλοκάρει σταθερά, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Γκριζμάν με μακρινό σουτ δεν ανησύχησε στον Σούμπασιτς.

Στο πρώτο λεπτό της πεντάλεπτης καθυστέρησης ο Μπαμπέ έκλεψε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή ωστόσο ο συνδυασμός του με τον Πογκπά δεν ευδοκίμησε με τον μέσο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να μη μπορεί λίγο αργότερα να πλασάρει εύστοχα από το ύψος της μικρής περιοχής.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Έμμεση ή άμεση συμμετοχή στα πρώτα τρία γκολ της Γαλλίας είχε ο Αντουάν Γκριζμάν ο οποίος με δύο χρόνια καθυστέρηση, πήρε τη χώρα του στους ώμους του και την οδήγησε στην κορυφή. Ο επιθετικός της Ατλέτικο Μαδρίτης σκόραρε από την άσπρη βούλα, μοίρασε ασίστ στον Πολ Πογκπά ενώ εκτέλεσε το φάουλ από το οποίο προήλθε το αυτογκόλ του Μάριο Μάντζουκιτς.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Το γκολ του Ιβάν Πέρισιτς ήταν αυτό που επέτρεψε στην Κροατία να συνέλθει από το απρόσμενο προβάδισμα που πήραν οι Γάλλοι στο 19ο λεπτό, ωστόσο ήταν ο ίδιος που τους επέτρεψε να πάρουν εκ νέου προβάδισμα. Συγκεκριμένα μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 33ο λεπτό ο επιθετικός της Ίντερ έπαιξε τη μπάλα με το χέρι χωρίς πίεση και ανάγκασε τον Νέστορ Πιτάνα να δείξει την άσπρη βούλα.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Διατεθειμενος να δώσει τη μπάλα στους Κροάτες παρουσιάστηκε ο Ντιτιέρ Ντεσάμπς, θέλοντας να κτυπήσει στην αντεπίθεση με την ταχύτητα των Μπαμπέ και Γκριζμάν. Το πλάνο του Γάλλου τεχνικού λειτούργησε περισσότερο στο δεύτερο παρά στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι Κροάτες έριξαν βάρος στην επίθεση και την ανατροπή του σκορ, επιτρέποντας στους δύο ταχύτατους επιθετικούς των Παρί και Ατλέτικο Μαδρίτης αντίστοιχα, είτε να σκοράρουν, είτε να δημιουργήσουν.

Με εντολή για πίεση στην αμυντική τετράδα των Γάλλων ξεκίνησε τον αγώνα ο Ζλάτκο Ντάλιτς με την ομάδα του να επιτίθεται κυρίως από το αριστερό άκρο, προσπαθώντας παράλληλα να αξιοποιήσει τις στημένες φάσεις. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε από μια τέτοια σε δεύτερο χρόνο, ωστόσο τα ατομικά λάθη ήταν εκείνα που «πρόδωσαν» την υλοποίηση του βασικού πλάμου.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Απαρατήρητος πέρασε ο Νέστορ Πιτάνα ο οποίος κατάφερε να φέρει εις πέρας την αποστολή του. Ο Αργεντινός διαιτητής χρειάστηκε να συμβουλευτεί τον VAR στο 35ο λεπτό και δευτερόλεπτα αργότερα, έδειξε (ορθά) την άσπρη βούλα καθώς ο Πέρισιτς από πλευράς Κροατίας, έπαιξε τη μπάλα με το χέρι εντός της μεγάλης περιοχής.

Γαλλία (Ν. Ντεσάμπς): Λιορίς, Βαράν, Ουμτιτί, Ερνάντες, Παβάρντ, Ματουιντί (73' Τολισό), Πογκπά, Καντέ (54' Ενζοζί), Ζιρού (80' Φεκίρ), Γκριζμάν, Μπαμπέ

Κροατία (Z. Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βίντα, Στρίνιτς (82' Πιάτσα), Λόβερν, Βερσάλικο, Μόντριτς, Ράκιτιτς, Πέρισιτς, Μπρόζοβιτς, Μάντζουκιτς, Ρέμπιτς (71' Κράμαριτς)

Διαιτητής: Νέστορ Πιτάνα (Αργεντινή)

Σκόρερς: 19' Μάντζουκιτς (αυτογκόλ), 37' Γκριζμάν, 59' Πογκπά, 66' Μπαμπέ/29' Πέρισιτς, 69' Μάντζουκιτς

Στάδιο: Λουζνίκι

Θεατές: 78,011

Κίτρινες κάρτες: Καντέ, Ερνάντες/Βερσάλικο