Αργεντινή-Ισλανδία 1-1: Στραβοπάτημα από τα έντεκα βήματα

Παλικαρίσιο βαθμό απέναντι στην Αργεντινή πανηγύρισε η Ισλανδία με τον Μέσι να αστοχεί σε πέναλτι

Παρά το γεγονός ότι κατά διαστήματα εγκλώβισε την Ισλανδία στο τελευταίο τέταρτο του γηπέδου, η Αργεντινή υποχρεώθηκε νωρίς σε απώλειες βαθμών στο παγκόσμιο κύπελλο που διεξάγεται στα γήπεδα της Ρωσίας. Ο Αγκουέρο έδωσε προβάδισμα στο σκορ στους Λατινοαμερικάνους στο 19ο, ωστόσο οι Ισλανδοί απάντησαν άμεσα με τον Φινμπόγκασον στο 23ο λεπτό, με το 1-1 σαν σκορ να διατηρείται μέχρι το φινάλε. Στην παρθενική της συμμετοχή σε τελική φάση παγκοσμίου κυπέλλου, η ομάδα από την Ευρώπη κατάφερε να πάρει και τον πρώτο της βαθμό, με τον τερματοφύλακα Χάλντορσον να αναδεικνύεται σε μορφή της αναμέτρησης, σταματώντας τον Μέσι στη μάχη των έντεκα βημάτων στο 64ο λεπτό.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μέσι βοήθησε την ομάδα του να πατήσει την αντίπαλη περιοχή με εκτέλεση φάουλ από αριστερά με τον Οταμέντι να μη μπορεί να σκοράρει με προβολή. Τέσσερα λεπτά αργότερα την σκυτάλη πήρε ο Ταγκλιαφίκο ο οποίος με κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι αστόχησε, με τους Ισλανδούς να αντιδρούν στο 10ο λεπτό όταν Μπίαρσον αστόχησε με πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Το ζητούμενο για την Αργεντινή ήρθε στο 19ο λεπτό όταν ο Αγκουέρο με περιστροφική κίνηση βρέθηκε απέναντι από τον Χάλντορσον τον οποίο νίκησε με δυνατό σουτ κάνοντας το 1-0. Η ευφορία κράτησε μόλις τέσσερα λεπτά καθώς ο Φινμπόγκασον εκμεταλλεύτηκε ασταθή απόκρουση του Καβαγιέρο και με ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.

Οι Λατινοαμερικάνοι έκανα ξανά αισθητή την παρουσία τους στο 32ο λεπτό με τον Μπίγλια να αστοχεί με σουτ εκτός της μεγάλης περιοχής, με τους Ισλανδούς να υποχωρούν στο δικό τους μισό με πρώτιστο στόχο να υπερασπιστούν το βαθμό της ισοπαλίας. Μια ατομική ενέργεια του Μέσι στο 39ο λεπτό είχε όφελος ένα κόρνερ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Σάλβιο ζήτησε πέναλτι βλέποντας τον Μάγνουσον να σταματά τη μπάλα του με χέρι σε δεύτερο χρόνο, χωρίς όμως να υποδειχθεί παράβαση.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 50ο λεπτό του αγώνα οι Ισλανδοί πάτησαν για πρώτη φορά στην επανάληψη την περιοχή της Αργεντινή με τον Σίγκουρσον να βλέπει το σουτ τπου επιχείρησε να καταλήγει κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σανπάολι επιστράτευσε τον Μπανέγκα αντί του Μπίγλια, προσπαθώντας να διασπάσει την συμπαγή αμυντική διάταξη των Ισλανδών που έδειχναν ταυτόχρονα επικίνδυνοι στην αντεπίθεση.

Μια ατομική ενέργεια του Μέσι στο 56ο λεπτό δεν έφερε το ποθητό αποτέλεσμα όπως και ένα σουτ του Μπανέγκα λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού. Στο 63ο λεπτό ο Μάγνουσον ανέτρεψε τον Μέζα με την μπάλα να τοποθετείται στην άσπρη βούλα ωστόσο ο Χάλντορσον έπεσε στη δεξιά του γωνιά και απόκρουσε την εκτέλεση του Μέσι. Ο Αργεντινός έψαξε την εξιλέωση με απευθείας εκτέλεση φάουλ δύο λεπτά αργότερα ωστόσο η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των Ισλανδών.

Στο 71ο λεπτό ο Μέσι έκλεψε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή και σημάδεψε τον Μπανέγκα ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χάλντορσον. Δύο λεπτά αργότερα μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του σταρ της Μπαρτσελόνα σταμάτησε στο ανθρώπινο τείχος, ενώ στο 77ο λεπτό ο νεοεισελθόντας Παβόν ανατράπηκε από τον Σάβαρσον ωστόσο δεν υποδείχθηκε η παράβαση. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μέσι ακροβολίστηκε στα όρια της αντίπαλης περιοχής ωστόσο η προσπάθειά του κατέληξε μόλις έξω, ενώ στο 86ο λεπτό ο Παβόν με σέντρα-σουτ δεν κατάφερε να αιφνιδιάσει τον εξαιρετικό Χάλντορσον.

Μέσι, Μπανέγκα και Οταμέντι δοκίμασαν την τύχη τους στην πεντάλεπτη καθυστέρηση ωστόσο ο Χάλντορσον αλλά και ο Άρνασον δήλωσαν παρόντες διατηρώντας το δείκτη του σκορ στο 1-1.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΑΝ

Εμφάνιση που ανεβάζει τις μετοχές του στο ποδοσφαιρικό χρηματιστήριο πραγματοποίησε ο Χάνες Χάλντορσον. Ο τερματοφύλακας της Ράντερ Δανίας αλλά και της εθνικής Ισλανδίας, βγήκε νικητής στην μάχη των έντεκα βημάτων απέναντι στον Λιονέλ Μέσι στο 64ο λεπτό, ενώ καθοριστική ήταν και η επέμβαση στο 86ο λεπτό στη σέντρα-σουτ που επιχείρησε ο Παβόν.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Απλή αναφορά στο φύλλο αγώνος ήταν ο Άνχελ Ντι Μαρία ο οποίος δεν δικαίωσε τη συμπερίληψή του στο αρχικό σχήμα. Ο ακραίος επιθετικός της Παρί δεν κατάφερε ούτε να πλαγιοκοπήσει, ούτε να δημιουργήσει με αποτέλεσμα στο 76ο λεπτό να παραχωρήσει τη θέση του στον Παβόν.

Από τη στιγμή που έχασε το πέναλτι στο 64ο λεπτό, ο Λιονέλ Μέσι δεν μπορεί παρά να θεωρηθεί ο μοιραίος για την εθνική Αργεντινής. Ο επιθετικός της Μπαρτσελόνα προσπάθησε μετά μανίας να εξιλεωθεί με δύο άστοχες εκτελέσεις φάουλ, ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει ένα γκολ που θα μπορούσε υπό προϋποθέσεις να ήταν και το νικητήριο.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Με επιθετικούς προσανατολισμούς παρέταξε την Αργεντινή ο Σανπάολι ωστόσο οι ποδοσφαιριστές που κλήθηκαν να πλαισιώσουν τους Αγκουέρο και Μέσι στην γραμμή κρούσης, υστέρησαν. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι οι Μπανέγκα και Παβόν που πέρασαν σαν αλλαγή στον αγώνα έδωσαν περισσότερα πράγματα από τον Ντι Μαρία, ενώ η είσοδος του Ιγκουαϊν έγινε στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης, χωρίς να μπορέσει να προσφέρει.

Ξεκάθαρο ήταν το πλάνο του Χάλγκριμσον με την Ισλανδία να ξεδιπλώνει στον αγωνιστικό χώρο τα στοιχεία που σύστηκε και στο EURO 2016. Ο τρόπος αντιμετώπισης των Αγκουέρο και Μέσι μπορεί να χαρακτηριστεί εξαιρετικός με τον αρχηγό Γκούναρσον να δεσπόζει στη μεσαία γραμμή και τον Φινμπόγκασον να εκμεταλλεύεται την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε στο 23ο λεπτό.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Σε δύο περιπτώσεις ελέγχεται ο Πολωνός διαιτητής, Σίμον Μαρσίνιακ ο οποίος επέλεξε να μην κάνει χρήση του VAR σε δύο φάσεις στις οποίες η Αργεντινή ζήτησε πέναλτι. Ιδιαίτερα η περίπτωση του 77ου λεπτού θα φανέρωνε την ανατροπή του νεοεισελθόντα Παβόν από τον Σάβαρσον, σε ένα χρονικό σημείο που οι Λατινοαμερικάνοι πίεσαν ασφυκτικά την εστία των Ισλανδών.

Αργεντινή (Σανπάολι): Καβαγιέρο, Μασεράνο, Οταμέντι, Ρόχο, Ταγκλιαφίκο, Μπίγλια (54' Μπανέγκα), Ντι Μαρία (76' Παβόν), Σάλβο, Μέζα (84' Ιγκουαϊν), Μέσι, Αγκουέρο

Ισλανδία (Χάλγκριμσον): Χάλντορσον, Σίγκουρσον Ρ., Σάβαρσον, Μάγνουσον, Μπίαρσον, Άρνασον, Χάλφρεσον, Γκούναρσον (75' Σκούλασον), Φινμπόγκασον (88' Σιγκούρσον Π.), Σίγκουρσον Γ., Γκούμουνσον (65' Γκίσλανσον)

Διαιτητής: Σίμον Μαρσίνιακ (Πολωνία)

Σκόρερς: 19' Αγκουέρο/23' Φινμπόγκασον