Αγγλία: Φιλική νίκη επί της Νιγηρίας (vid)

Ο Σειχού πήρε φανέλα βασικού και αγωνίστηκε για ένα 45λεπτο

Λίγες ημέρες πριν από το Μουντιάλ οι Άγγλοι έδειξαν σε καλή κατάσταση καθώς κέρδισαν με 2-1 τη Νιγηρία σε φιλικό ματς.

Στο 6ο λεπτό ο Ουζόχο έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ μετά από όμορφη εκτέλεση του Τριπιέ και από το κόρνερ ο Κέιχιλ πήρε την κεφαλιά κι έγραψε το 1-0. Η Αγγλία είχε τον απόλυτο έλεγχο και στο 13’ ο Ουζόχο έδιωξε δύσκολα μετά από σουτ του Στόουνς ενώ στο 14’ ο Στέρλινγκ αστόχησε σε τετ α τετ με τον κίπερ της Νιγηρίας. Στο 29’ ο Τριπιέ έκανε την κίνηση και τη σέντρα από δεξιά αλλά η προβολή του Λίνγκαρντ δεν βρήκε στόχο και στο 34’ ο Ουζόχο πραγματοποίησε νέα μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Στέρλινγκ. Οι Άγγλοι ήταν καταιγιστικοί, είχαν δοκάρι με τον Στέρλινγκ στο 38’ και στο αμέσως επόμενο λεπτό έφτασαν και σε 2ο γκολ. Ο Κέιν βρέθηκε στο ημικύκλιο της περιοχής και με συρτό σουτ έκανε το 2-0.

Η Νιγηρία μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 47’ ο Ιβόμπι από το ύψος του πέναλτι με πλασέ έκανε το 2-1, ενώ στο 86’ μετά από όμορφη διαγώνια μπαλιά του Ντελφ, ο Ράσφορντ από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει με κεφαλιά.

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Κέιχιλ, Τριπιέ, Γιανγκ (67’ Ρόουζ), Ντάιερ, Λίνγκαρντ (67’ Λόφτους Τσικ), Κέιν (73’ Γουελμπεκ), Άλι (81’ Ντελφ), Στέρλινγκ (73’ Ράσφορντ)

ΝΙΓΗΡΙΑ: Ουζόχο, Ιντόβου, Μπαλογκούν (46’ Ομερουό), Εκόνγκ, Ονάζι (46’ Ετεμπό), Όμπι Μίκελ, Όμπι (46’ Όγκου), Σεχού (46’ Εμπουεχί), Μόουζες (63’ Μούσα), Ιβόμπι, Ιγκαλό (76’ Ιεανάτσο)