Ιράν-Πορτογαλία 1-1: Απ' του Ιράν τα… δόντια γλίτωσε και πέρασε! (vid)

Πρόκριση για την Πορτογαλία. Το Ιράν της έβαλε δύσκολα στα τελευταία λεπτά, που ήταν δραματικά

Συγκλονιστικό φινάλε και πρόκριση τελικά για τη Πορτογαλία. Η ισοπαλία (1-1) απέναντι στο Ιράν ήρθε πολύ δύσκολα. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Αμιρί έχασε την ευκαιρία να δώσει τη πρόκριση στην ομάδα του κι ενώ είχε ισοφαρίσει λίγο πριν-στις καθυστερήσεις-ο Ανσαριφάρντ.

Τα… χρειάστηκε λοιπόν η Πορτογαλία με το Ιράν! Οι Ίβηρες προηγήθηκαν με γκολάρα του Κουαρέσμα, είδαν τον Ρονάλντο να χάνει πέναλτι, τον Καρίμ να ευστοχεί στο 93', αλλά το 1-1 να τους αρκεί για τους «16»!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α' Ημίχρονο

Σκηνικό επαναλαμβανόμενο στο πρώτο ημίχρονο.Με την Πορτογαλία να έχει τη κατοχή, και το Ιράν να περιμένει πίσω με διπλή ζώνη άμυνας. Οι παίκτες του Σάντος δεν έβρησκαν χώρους για να φτιάξουν τη μεγάλη ευκαιρία, κάποια σουτ του Ρονάλντο αποκρούστηκαν και ο Ιράν φαινόταν γρήγορο στις αντεπιθέσεις. Μέχρι που ήρθε στο 44' ο Κουαρέσμα για να κάνει το κομμάτι του και με σουτ χαρακτηριστικό της κλάσης του-σήμα κατατεθέν τριβέλα να δώσει το προβάδισμα στη Πορτογαλία (1-0). Στο 2' απείλησε για πρώτη φορά ο Ρονάλντο με σουτ. Στο 9' ο Ζοάο Μάριο απώλεσε την ευκαιρία σε κενό τέρμα και στο 16 και 40 τα σουτ του σταρ της Ρεάλ αποκρούστηκαν από το τείχος και το τερματοοοφύλακα αντίστοιχα.Οι Ιρανοί είχαν δύο φάσεις, μια με τον Αμίρι με σουτ στο 7' και μια κεφαλιά του Χατζισαφί στο 34.

Β' ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό και σαφώς πιο συναρπαστικό. Πέναλτι ο Ρονάλντο χαμένο στο 53' και έντονες διαμαρτυρίες από τους Ιρανούς. Αυτό ήθελαν για να πάρουν θάρρος και το μάτι τους γυάλισε, πέταγε φωτιά. Αποκτώντας αυτοπεποίθηση έδειχναν να το θέλουν πολύ. Ο Πέπε πρόλαβε μια συρτή μπαλιά στη περιοχή και έσωσε την επικύνδυνη φάση στο 58'. Παρόλα αυτά οι ποδοσφαιριστές του Ιράν δυσκολεύονταν να κρατήσουν μπάλα. Το παιχνίδι έγινε σκληρό από το 55 και μετά και υπήρχαν δυνατά μαρκαρίσματα και κίτρινες κάρτες. Ο νεοεισελθόν Γκόντος στο 72' έκανε το δυνατό σουτ αλλά η μπάλα πήγε άουτ. Στο 83' ο Ρολάντο εμφανώς απογοητευνμένος κτύπησε τον Πουραλιγκαντζί που τον προκάλεσε και δέκτηκε κίτρινη κάρτα. Οι Πορτογάλοι έδειχναν έξω από τα νερά τους και οι Ιρανοί πίεζαν. Στα τελευταία λεπτά τα έδωσαν όλα και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με πέναλτι του Ανσφαριφάρντ (93'), σε αυστηρή πάντως απόφαση του διαιτητή και μετά από τη χρήση του VAR. Η μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη πρόκριση το Ιράν ήρθε, αλλά ο Αμίρι αστόχησε απέναντι από τον Ρουί Πατρίσιο.

Η ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΡΟΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Στο 53' ο Ρονάλντο κέρδισε πέναλτι με τη βοήθεια και του VAR. Εκεί η εκτέλεση του Ρονάλντο δεν ήταν αρκετή και οι Ιρανοί «άναψαν». Θα μπορούσε με γκολ η Πορτογαλία να πάρει σημαντικό αβαντάζ για τη νίκη, κι αντ' αυτού στο τέλος ισοφαρίστηκε και κινδύνεψε να χάσει και να αποκελιστεί.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αμιρί έχασε κραυγαλέα ευαιρία. Βρέθηκε απέναντι από τον Πατρίσιο και... φάτσα με την πρόκριση, αλλά αστόχησε και δάκρυα λύπης τον έλουσαν στο τέλος.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Παραγουανός διαιητητής είχε να πάρει τρεις δύσκολες αποφάσεις. Στο πέναλτι του Ρονάλτο σωστά έδειξε παράβαση, η κίτρινη στον σταρ της Ρεάλ θα μπορούσε να είναι κόκκινη αλλά το πέναλτι που δόθηκε στο Ιράν ήταν πρατραβηγμένο.

Ιραν (Κάρλος Κεϊρόζ): Μπεϊρανβάντ, Χατζισαφί(56' Μοχαμαντί), Εζατολαχί (76' Ανσαριφάρντ), Πουραλιγκαντζί, Ομίντ, Αμίρι, Μεχντί, Γιαχανμπαχίς (72' Γκόντος), Χοσεϊνί, Σαρντάρ, Ραμίν.

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Πέπε, Ράφαελ Γκερέιρο, Φόντε, Ρονάλντο, Αντρέ Σίλβα, Ζοάο Μάριο (84' Μουτίνιο), Γουίλιαμ Καρβάλιο, Κουαρέσμα (69' Μπερνάρντο Σίλβα), Σέντρικ, Αντριέν Σίλβα (94 Γκέντες).

Σκόρερς: 93' Ανσαριφάρντ / 44 Κουαρέσμα

Κίτρινες: Χατζισαφί, Αζμούν Σαρντάρ / Γκερέιρο, Κουαρέσμα, Ρονάλντο