Βέλγιο-Κόστα Ρίκα 4-1: Εύκολα κόντρα στην Κόστα Ρίκα (vid)

Πανέτοιμο το Βέλγιο ενόψει Μουντιάλ

Το Βέλγιο επιβλήθηκε με 4-1 της Κόστα Ρίκα στο τελευταίο φιλικό τους πριν από το Παγκόσμιο Κύπελλο 2018.

Επίδειξη δύναμης πραγματοποίησε το Βέλγιο, το οποίο “χτύπησε” όποτε χρειάστηκε την άμυνα της Κόστα Ρίκα κι έφτασε στη νίκη με 4-1 στις Βρυξέλλες, για το τελευταίο φιλικό παιχνίδι των δύο ομάδων πριν από το Παγκόσμιο Κύπελλο 2018.

Οι “κόκκινοι διάβολοι” ήταν νωθροί στο πρώτο 20λεπτο και δέχθηκαν τέρμα από τον Μπράιαν Ρουίς, ωστόσο στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμό, έκαναν διαρκώς επιθέσεις και απάντησαν πρώτα με τον Ντρις Μέρτενς και μετά με τον Ρομελού Λουκακού, πριν ολοκληρωθεί το 1ο ημίχρονο.

Με την έναρξη του 2ου μέρους, ο επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διπλασίασε τα τέρματά του και στο 64′ ο αντικαταστάτης του, Μιτσί Μπατσουαγί, έκανε το 4-1 σε ένα ημίωρο υπεροχής των Βέλγων. Ακολούθησαν αλλαγές και από τους δύο προπονητές και το σκορ έμεινε στο ίδιο επίπεδο.

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Αλντεβάιρελντ, Μπογιατά (66′ Ντεντόνκερ), Βερτόνχεν, Μενιέ (46′ Σαντλί), Ντε Μπράινε (71′ Τίλεμανς), Βίτσελ, Καράσκο, Μέρτενς (52′ Μπατσουαγί), Ρ. Λουκακού (65′ Τ. Αζάρ), Ε. Αζάρ (70′ Ντεμπελέ)

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ: Νάβας, Γκαμπόα (66′ Σμιθ), Ντουάρτε, Ακόστα, Γκονσάλες, Οβιέδο (46′ Κάλβο), Μπολάνιος (62′ Γκουσμάν), Τεχέδα, Μπόρχες (76′ Αζοφέιφα), Ρουίς (66′ Κάμπελ), Ουρένια (46′ Βενέγας)

Πηγή: sport24.gr