Έσπασαν την κατάρα οι Άγλλοι!(vid)

Πέρασαν 51 ολόκληρα χρόνια αλλά να που τελικά η Αγγλία κατάφερε να προκριθεί στον τελικό ενός μουντιάλ σε οποιαδήποτε ηλικία! Η ομάδα Κ20 της χώρας κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 της Ιταλίας και να περάσει για πρώτη φορά σε τελικό από το 1966 όταν και το κατέκτησε σε επίπεδο ανδρών.

Για να τα καταφέρει χρειάστηκε ανατροπή και μια εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ντομινίκ Σολάνκε να λάμπει για άλλη μια φορά με δυο γκολ στη νίκη της ομάδας του. Οι Ιταλοί προηγήθηκαν νωρίς με τον Ορσολίνι στο 2’ και για ένα ημίχρονο έδειχνε πως θα τα καταφέρει. Όμως στην επανάληψη οι Άγγλοι πραγματικά κυριάρχησαν και επικράτησαν δίκαια. Πέραν του Σολάνκε, που αφήνει τη Τσέλσι για τη Λίβερπουλ φέτος, σκόραρε και ο Λούκμαν της Έβερτον.

Αντίπαλός της στον τελικό η Βενεζουέλα που επικράτησε στα πέναλτι με 4-3 της Ουρουγουάης μετά από το ισόπαλο 1-1 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης.

Μουντιάλ 2018: Τελευταία Ενημέρωση

Από τον χθεσινό αγώνα

Εκτός Μουντιάλ το Καμερούν

Εκτός του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας έμεινε το Καμερούν, αφού το 1-1 με τη Νιγηρία σηματοδοτεί την απουσία των «λιονταριών» ...