24 sports

Διπλό στο τελευταίο λεπτό

Αν και το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καθόλου καλό με τις φάσεις στις δύο εστίες να είναι λιγοστές, Ουγγαρία και Ελβετία έπαιξαν ένα μαγικό δεύτερο σανταπεντάλεπτο με την Ελβετία να κλέβει την νίκη στο 89' με τον Στόκερ κάνοντας το 3-2! Σεφέροβιτς και Ροντρίγκες τα άλλα γκολ της Ελβετίας, ενώ δύο γκολ πέτυχε ο Σαλάι για τους Ούγγρους.

Οι Ελβετοί μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 6ο λεπτό με τον Σεφέροβιτς να μην μπορεί να σκοράρει από πολύ πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή μετά την πάσα του Σακίρι. Οι Ούγγροι απάντησαν με τον Στίμπερ να σουτάρει ελάχιστα άουτ στο 11'.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με την Ελβετία να ελέγχει ελαφρά τον ρυθμό χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Γκουλάτσι. Η μόνη καλή φάση πριν οι δύο ομάδες μπουν στα αποδυτήρια ήταν ένα σουτ του Σακίρι στο 44' με την μπάλα να περνάει αουτ.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την Ελβετία αφού κατάφερε να προηγηθεί στο 50 λεπτό μετά το τραγκό λάθος του Λανγκ, ο Σακίρι βγήκε τετ-α-τετ με τον Γκουλάτσι με τον Ούγγρο τερματοφύλακα να αποκρούει και τον Σεφέροβιτς να παίρνει το ριμπάουντ και σε κενή εστία να ανοίγει το σκορ.

Άμεση όμως ήταν η απάντηση των Ούγγρων αφού ισοφάρησαν δύο λεπτά αργότερα με τον Σαλάι ο οποίος εκμεταλλεύετε το σουτ του Ντζουντζάκ που βρήκε στο δοκάρι και σε κενή εστία έκανε το 1-1.

Οι Ελβετοί παρά την ισοφάρησει που δέχτηκαν βγήκαν μπροστά και πήραν ξανά το προβάδισμα στο 68' με τον Ρικάρντο Ροντρίγκεζ να πετυχαίνει ένα υπέροχο γκολ μετά την σέντρα του Μπεχράμι κάνοντας το 2-1 για την ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι όμως σκόραραν ξανά... στο καπάκι καθώς δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Σαλάι με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-2. Όμως η χαρά τον Ούγγρων κράτησε μέχρι το 89' αφού o Στόκερ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των γηπεδούχων και με ωραίο πλασέ έκανε το 3-2 χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Ουγγαρία: Γκουλάτσι, Φιόλα, Λανγκ, Γκούσμικς, Κανταρ, Γκέρα, Νάγκι, Ντζουντζάκ, Κλαϊνχάισλερ, Στίμπερ, Σαλάι
Ελβετία: Σόμερ, Ροντρίγκεζ, Ελβεντι, Σκαρ, Λιχστάϊνερ, Τζεμαϊλί (Στόκερ 86'), Μπεχράμι, Εμπολό, Σακίρι, Μεχμέντι, Σεφέροβιτς

Μουντιάλ 2018: Τελευταία Ενημέρωση

Από το Μουντιάλ στη Segunda Division

Στην Β’ κατηγορία της Ισπανίας και την Ρεάλ Οβιέδο θα συνεχίσει την καριέρα του ο διεθνής Παναμέζος, Έντγκαρ Ζοέλ Μπαρσένας ...