24 sports

Βρυχήθηκαν τα «Λιοντάρια» (vid)

Δραματική νίκη στο τέλος με σουτ του Λαλάνα κατάφερε να πάρει η Εθνική Αγγλίας στο ντεμπούτο του Σαμ Άλαρνταϊς.

Σημαντικός από πολλές απόψεις ήταν σήμερα ο αγώνας απέναντι στην Σλοβακία και την Αγγλία για την πρώτη αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ο Σάμ Άλαρνταϊς ο οποίος έκανε και επίσημο ντεμπούτο στον πάγκο των «Τριών Λιονταριών» χαρακτήρισε τον αγώνα τον δυσκολότερο όλης της φάσης. Ιστορία έγραψε ο Γουέιν Ρούνι που είναι τώρα ο δεύτερος σε συμμετοχές με το Αγγλικό εθνόσημο.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς τίποτα ουσιαστικό αφού και οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να επιτεθούν με αξιώσεις. Οι μόνες αξιόλογες φάσεις ήταν ένα γέμισμα του Γουόλκερ στο 21’ λεπτό μέσα στην περιοχή όμως ο Κέιν από καλή θέση δεν βρήκε την μπάλα. Έπειτα ήταν σειρά της Σλοβακίας να χάσει την μεγαλύτερη φάση του παιχνιδιού αφού στο 37’ λεπτό ο  Ρόους έκανε λάθος και ο Ντούρις έκλεψε την μπάλα έκανε το γύρισμα στην περιοχή αλλά ο Σβέντο δεν βρήκε την μπάλα. Στην αντεπίθεση απείλησε η Αγγλία αλλά το σουτ του Στέρλινγκ μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ. Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν χωρίς φάσεις και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Αγγλία να θέλει να πιέσει για να πετύχει το γκολ όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες. Η φάση που έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση ήταν στο 57’ λεπτό που ο Σκέρτελ με ένα φάουλ που μπορούσε να του δώσει απευθείας κόκκινη δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη και αποχώρησε. Ακολούθησε ένας επιθετικός αλλά ανούσιος μονόλογος από τους Άγγλους ενώ μόνη φάση που ήταν άξια αναφοράς ήταν ένα δοκάρι του Λαλάνα στο 76’ λεπτό. Ο Σάμ Άλαρνταϊς φοβήθηκε να παίξει φουλ επιθετικά και αυτό φάνηκε ότι θα στοίχιζε στους Άγγλους που δεν μπορούσαν να πετύχουν γκολ. Παρόλα αυτά ο Γούολκοτ στο 89’ λεπτό πέτυχε γκολ που ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ αφού η μπάλα κατέληξε από πόδι του αμυντικού στον Άγλλο επιθετικό. Τα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν δραματικά αφού εν τέλει αποδόθηκε δικαιοσύνη. Ο Λαλάνα στο 95’ λεπτό με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1 στην τελευταία κυριολεκτικά φάση του αγώνα χαρίζοντας έτσι την νίκη για την ομάδα του.

Οι ενδεκάδες από των δύο ομάδων:

Σλοβακία (Γιάν Κόζακ): Κόζατσικ, Πέκαρικ, Σκρτελ, Ντούριτσα, Γκρέγκους, Χούμποτσαν, Πεκόβσκι, Σβέντο, Χάμσικ, Μακ, Ντουρίς

Αγγλία (Σ. Άλαρνταϊς): Χαρτ, Γουόλκερ, Κέιχιλ, Στόουνς, Ρόουζ, Ντάιερ, Χέντερσον, Λαλάνα, Ρούνι, Στέρλινγκ, Κέιν

Μουντιάλ 2018: Τελευταία Ενημέρωση

Από το Μουντιάλ στη Segunda Division

Στην Β’ κατηγορία της Ισπανίας και την Ρεάλ Οβιέδο θα συνεχίσει την καριέρα του ο διεθνής Παναμέζος, Έντγκαρ Ζοέλ Μπαρσένας ...