Και τώρα πιάστε την Σερβία!

Η Σερβία επικράτησε 3-0 της Μολδαβίας και σε συνδυασμό με το στραβοπάτημα της Ιρλανδίας έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή του ομίλου της που οδηγεί στη Ρωσία

Κουμάντο κάνει η Σερβία. Η ομάδα του Μουσλίν επικράτησε 3-0 πολύ εύκολα της Μολδαβίας και έτσι έφθασε τις τέσσερις νίκες (συν τρεις ισοπαλίες) και έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή του τέταρτου ομίλου, καθώς η μέχρι πρότινος συγκάτοικός της, Ιρλανδία, «κόλλησε»(1-1) στην έδρα της προτελευταίας της βαθμολογίας, Γεωργία, και έχασε σημαντικό έδαφος. Αγωνίστηκε για λίγα λεπτά ο Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς του ΠΑΟΚ, δεν έπαιξε ο Γιάγκο Βούκοβιτς του Ολυμπιακού.

Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής
Γεωργία-Ιρλανδία 1-1
(34’ Καζαϊσβίλι - 4’ Ντάφι)

Σερβία-Μολδαβία 3-0
(20’ Γκασίνοβιτς, 30’ Κολάροφ, 81’ Μίτροβιτς)

Ουαλία-Αυστρία (21:45)

Επόμενη αγωνιστική (05/09)
Ιρλανδία-Σερβία (21:45)
Αυστρία-Γεωργία (21:45)
Μολδαβία-Ουαλία (21:45)

Η Σερβία δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία απέναντι στη σημερινή της αντίπαλο, την οποία «καθάρισε» ουσιαστικά από το πρώτο μέρος από το πρώτο μέρος, όταν και πήρε «κάβα» δύο τέρματα για το δεύτερο ημίχρονο. Ο Γκασίνοβιτς με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό και στο 30’ ο Κολάροφ από την καρδιά της αντίπαλης άμυνας, ύστερα από γύρισμα που έγινε από τα δεξιά, ζευγάρωσε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Μίτροβιτς στο 81’ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στην άνετη επικράτηση των γηπεδούχων και πλασέ από κοντά. Στο επόμενο λεπτό πήρε τη θέση του στον αγωνιστικό χώρο ο φορ του «δικεφάλου του Βορρά».

Λένε ότι η καλή ημέρα φαίνεται από το πρωί, αλλά αυτό δεν επιβεβαιώθηκε στην περίπτωση της Ιρλανδίας. Μόλις στο τέταρτο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Ντάφι, αλλά δεν μπόρεσε να τελειώσει το ματς και ο Καζαϊσβίλι ισοφάρισε στο 34’ σε 1-1, το οποίο έμεινε μέχρι τέλους και πλέον η ομάδα του Μάρτιν Ο’ Νιλ κοιτάζει προς τα πάνω για την κορυφή, έχοντας το μυαλό της και στην Ουαλία που έχει την ευκαιρία να την πλησιάσει.

Διοργανώσεις: Τελευταία Ενημέρωση