Σοκ για Ρόζενμποργκ στα χασομέρια, άλμα πρόκρισης Σοσιεδάδ

Η Σοσιεδάδ επικράτησε 3-0 της Βαρντάρ και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης, ενώ η Ζενίτ γλίτωσε την ήττα από την Ρόζενμποργκ στα χασομέρια (1-1) και σκέφτεται ήδη την επόμενη φάση!

Στην επόμενη φάση του Europa League προκρίθηκε η Ζενίτ που πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας μέσα στην έδρα της Ρόζενμποργκ με γκολ του Κοκόριν στα χασομέρια (1-1). Άνετη και ωραία η Σοσιεδάδ, 3-0 την Βαρντάρ.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής
Ρόζενμποργκ-Ζενίτ 1-1
(55’ Μπέντνερ πέν. / 90’+4’ Κοκόριν)

Σοσιεδάδ-Βαρντάρ 3-0
(31’ Χουάνμι, 69’ Ντε λα Μπέγια, 82’ Μπαουτίστα)

Ρόζενμποργκ-Σοσιεδάδ

Άνετη και ωραία η Σοσιεδάδ, δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στην Βαρντάρ και επικρατώντας με 2-0 έπιασε την Ζενίτ στην κορυφή του ομίλου. Ο Χουάνμι με τη συμπλήρωση μισής ώρας έλυσε τον… γόρδιο δεσμό και άνοιξε τον δρόμο της νίκης για την ομάδα του. Και ο πρώην άσος του Ολυμπαικού, ο Ντε λα Μπέγια ήρθε στο 68ο λεπτό να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην Σοσιεδάδ. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μπαουτίστα στο 82’.

Τα… φτερά της Ρόζενμποργκ έκοψε η Ζενίτ. Με γκολ του Κοκόριν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, οι Ρώσοι τέζαραν τους Νορβηγούς και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Europa League. Ο Μπέντνερ είχε ανοίξει το σκορ για τη Ρόζενμποργκ στο 55ο λεπτό από την άσπρη βούλα αλλά έχασε την τελευταία στιγμή τη νίκη μέσα από τα χέρια της.

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση