Σε ένα ημίχρονο καθάρισε η Μπεσίκτας, εύκολα και η Γκενκ

Με… αέρα γηπεδούχων και φαβορί, Μπεσίκτας και Γκενκ μπήκαν με το δεξί στις υποχρεώσεις τους για τους ομίλους του Europa League.

Η τουρκική ομάδα επιβλήθηκε 3-1 της «πρωτάρας» Σάρπσμποργκ, παίζοντας, ουσιαστικά, μόνο για ένα ημίχρονο. Για την ακρίβεια, πάτησε «γκάζι» στο δεύτερο μισό του ματς.

Το δρόμο για την άνετη επικράτησε άνοιξε ο Μπάμπελ, έξι λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή, με ατομική ενέργεια από αριστερά, ενώ τα τέρματα διπλασίασε ο Ρόκο με κεφαλιά στο 69’.

Στο 82΄η Μπεσίκτας διαμόρφωσε το 3-0, ενώ στις καθυστερήσεις, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ζακάριασεν πέτυχε το πρώτο γκολ της νεοφώτιστης στη διοργάνωση Σάρπσμποργκ, για το τελικό 3-1.

Πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ, η Γκενκ επικράτησε της Μάλμε με 2-0 στο «Λούμινους Αρένα».

Η ομάδα του Κλεμέντ ζορίστηκε απέναντι στον Νταλίν, που κατέβασε ρολά στο πρώτο ημίχρονο του ματς και απέκρουσε τις προσπάθειες των Βέλγων.

Ο Τροσάρντ στο 37’ κατάφερε να τον νικήσει και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ στο 71’ ο Σαματά εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες στην άμυνα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0