Ριέκα – ΑΕΚ 1-2: Επιστροφή σε ομίλους με παλικαρίσιο διπλό

Με το δεξί μπήκε η ΑΕΚ Αθηνών στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ

Μια πολύ καλή ΑΕΚ κατά διαστήματα κατάφερε να φύγει από την Κροατία με το διπλό απέναντι στην Ριέκα. Η ομάδα της ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί με τον Μάνταλο και το πρώτο του Ευρωπαϊκο τέρμα στο 17’ του αγώνα. Στο 28’ ήρθε η ισοφάριση από τον Έλεζ, όμως η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε στο 62’ με ένα πολύ καλό κτύπημα φάουλ από τον Χριστοδουλόπουλο.

Α’ ημίχρονο

Δυνατά μπήκαν οι δυο ομάδες στον αγώνα. Μόλις στο 2’ ο Έλεζ βρέθηκε μόνος και αμαρκάριστος στην περιοχή της ΑΕΚ, έκανε το σουτ, και ο Ανέστης πραγματοποίησε την πρώτη σημαντική απόκρουση. Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε μετά από δυο λεπτά, όταν από κόρνερ του Χριστοδουλόπουλου ο Γιόχανσον βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής της Ριεκά όμως δεν βρήκε όπως θα ήθελε την μπάλα και ο Πρσκάλο μπλόκαρε. Στο 7’ ο Μάνταλος βρήκε το χώρο που ήθελε και αμαρκάριστος δοκίμασε το πόδι του, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 17’ ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε με πάσα ένα κόρνερ, έγινε η μπαλιά από δεξιά, η άμυνα της Ριέκα δεν κατάφερε να διώξει την μπάλα και ο Μάνταλος με ένα ωραίο σουτ εντός περιοχής έγραψε το 0-1. Η ΑΕΚ έπειτα έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα. Όμως στο 28’ ήταν ένα κόρνερ για τους Κροάτες, ο Ελεζ πρόλαβε τον Γιόχανσον και ισοφάρισε σε 1-1. Στο 39’ ο Μάνταλος εκτέλεσε ένα φάουλ από πολύ καλό σημείο, όμως η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια της Ριέκα. Ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΚ έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία. Έγινε η κεφαλιά πάσα από τον Κλωναρίδη, σουτ με μιας του Μάνταλου από κοντά και ο Πρσκάλο πραγματοποίησε μια εξαιρετική επέμβαση.

Β’ ημίχρονο

Δυνατά μπήκαν οι Κροάτες στο δεύτερο ημίχρονο. Τα πρώτα 10 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου πέρασαν με τους παίκτες της Ριέκα να γυροφέρνουν την περιοχή του Ανέστη, χωρίς όμως να έχουν την καλή τελική προσπάθεια. Στο 62’ και κόντρα στην ροή του αγώνα ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε άψογα ένα φάουλ, λίγο έξω από την περιοχή της Ριέκα και από αριστερά, και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Πρσκάλο γράφοντας έτσι το 1-2 για την ΑΕΚ. Στο 69’ ο Λιβάια έφυγε από αριστερά, έκανε τη μπαλιά στην περιοχή, ο Σιμόες μόνο στο ύψος του πέναλτι, έκανε την κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Πρσκάλο. Στο επόμενο λεπτό ο Χριστοδουλόπουλος μπήκε στην περιοχή από αριστερά, εξαπέλυσε μια βολίδα, όμως η μπάλα έφυγε μόλις πάνω από τα δοκάρια της Ριέκα. Στο 79’ ο Ακόστι πήρε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, πέρασε δυο ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ, έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα έφυγα πολύ έξω. Από εκεί και πέρα η Ριέκα πίεζε ψηλά, όμως η ΑΕΚ αμυνόταν σωστά. Μάλιστα οι παίκτες της ΑΕΚ ροκάνιζαν έξυπνα τον χρόνο καθώς κρατούσαν ωραία τη μπάλα και δεν επέτρεψαν στην Ριέκα να πραγματοποιήσει κάποια τελική ευκαιρία.

Ριέκα: Πρσκάλο, Κίρζιτς, Ζούτα, Χεμπερ, Ζουπαριτς, Γκαβράνοβιτς, Έλεζ, Γκόργκον, Μίσιτς, Βρανταριτς, Βέσοβιτς

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Bράνιες, Τσόσιτς, Λόπες, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Κλωναρίδης, Λάζαρος, Λιβάια