Πρωτιά για την Γκενκ, την ακολούθησε η Μάλμε!

Τα αποτελέσματα του 9ου ομίλου του Europa League

Γκενγκ και Μάλμε θα συνεχίσουν στην επόμενη φάση του Europa League μετά και τα σημερινά αποτελέσματα για την 6η αγωνιστική του 9ου ομίλου.

Οι Βέλγοι δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στην Σάρσμποργκ. Επικράτησαν άνετα με σκορ 4-0 και πήραν την πρώτη θέση στο γκρουπ, φτάνοντας τους 11 βαθμούς. Ο Γκάνο άνοιξε το σκορ στο 3’ για να γίνει το 2-0 δυο λεπτά αργότερα με τον Πεντσίλ. Στο 64’ ο Μπεργκέ τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αιντό διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου στην Τουρκία, Μπεσίκτας και Μάλμε διεκδικούσαν την πρόκριση. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι είναι αυτοί που πανηγυρίζουν, παίρνοντας ένα σπουδαίο διπλό και μαζί τη δεύτερη θέση του ομίλου με 9 βαθμούς. Το γκολ του Άντονσον στο 51’ ήταν αυτό που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Η Μπεσίκτας, μάλιστα, ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κουαρέσμα στο 65’.