Πρόκριση για τη Ζενίτ, χαμός για τη δεύτερη θέση

Θα το παλέψει η Κοπεγχάγη του Πιέρου

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης νίκησε 1-0 την Κοπεγχάγη στη Ρωσία με το γκολ που Μακ στο 59’ για την πέμπτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου του Europa League και εξασφάλισε την πρόκριση στους «32» και την πρώτη θέση του γκρουπ, αφήνοντας στην αγωνία τους πρωταθλητές Δανίας και τις Μπορντό, Σλάβια Πράγας μετά το 1-0 των «Γιρονδίνων επί των Τσέχων στη Γαλλία.

Ζενίτ-Κοπεγχάγη 1-0

Οι Ρώσοι ξεκίνησαν δυνατά, όμως δεν κατάφεραν να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλη εστία, με τους Δανούς να απαντούν στο 14’ με τον Σωτηρίου. Ο Ερόκλιν απάντησε στο 20’ και ο Παρέδες έχασε στο 31’ την τελευταία ευκαιρία της Ζενίτ στο μέτριο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και δημιούργησαν τις προϋποθέσεις της δανέζικης πρωτεύουσας. Έτσι, στο 59’ έγινε το 1-0 όταν μετά από συνδυασμό πολλών παικτών της Ζενίτ, το πλασέ του Μακ κατέληξε στα δίχτυα. Μετά το 70’, η Κοπεγχάγη άρχισε να δημιουργεί και να χάνει ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Μπορντό-Σλάβια 2-0

Οι «Γιρονδίνοι» μπήκαν από την αρχή δυνατά και δημιούργησαν πίεση στην εστία των Τσέχων για να σκοράρουν, με τον Καλού να χάνει τη μεγαλύτερη ευκαιρία για τους Γάλλους στο πρώτο 20λεπτο. Ο Ντε Πρεβίλ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 30’ για να ανοίξει το σκορ και ο Τσουαμενί τον ακολούθησε στο 32’. Ο Ζμπραλ απάντησε στο 37’ για τους πρωταθλητές Δανίας και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη, οι «Γιρονδίνοι» μπήκαν, επίσης, δυνατά και πίεσαν την αντίπαλη εστία, οπότε και ήρθε το 1-0 στο 49’, όταν ο Ντε Πρεβίλ με πλασέ μέσα στην περιοχή εκμεταλλεύτηκε το λάθος μαρκαρίσματα των αντίπαλων αμυντικών και άνοιξε το σκορ. Οι δύο ομάδες έχασαν κάποιες ευκαιρίες για να σκοράρουν και τελικά στο 94’ ο Σαμπαλί έδωσε στον Κουντέ και αυτός μέσα από την περιοχή έκανε το τελικό 2-0.

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση