Πρόκριση για Ρεν, «αγγαρεία» για Ντιναμό Κιέβου

Οι Γάλλοι νίκησαν στον «τελικό» του 11ου ομίλου 2-0 την Αστάνα

Η Ρεν νίκησε 2-0 την Αστάνα στο ντέρμπι πρόκρισης για τη δεύτερη θέση του 11ου ομίλου του Europa League για την πρόκριση στο «32» και της «έκλεψε» τη δεύτερη θέση.«Αγγαρεία» για την αδιάφορη Ντιναμό Κιέβου, που έχασε 0-1 στην Ουκρανία από την ουραγό Γιάμπλονετς.

Ρεν-Αστάνα 2-0

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από τη αρχή δυνατά και έχασαν πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουν, όμως δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Όμως, οι προσπάθειες των Γάλλων έφεραν αποτέλεσμα στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα σε μία ομάδα που ήθελε απλά την ισοπαλία για να προκριθεί στους «32». Στο 66’ ο Ζαϊνουτνίνοφ ανέτρεψε τον Σαρ μέσα στην περιοχή, δόθηκε πέναλτι, ο Μπουντιγκό αστόχησε και ο Σαρ πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-0. Στο 73’, ο ίδιος με καταπληκτικό βολέ έξω από την περιοχή έκανε το 2-0.

Ντιναμό Κιέβου-Γιάμπλονετς 0-1

Μόλις στο 10’ ο Τράβνικ έδωσε στον Ντολοβάι μέσα στην περιοχή και αυτός έκανε το 0-1. Στη συνέχεια, η Ντιναμό προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες στην εστία των Τσέχων, χωρίς να απειλήσουν ιδιαίτερα τους φιλοξενούμενους. Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες και δεν άλλαξε κάτι.