ΠΑΟΚ - Βίντι 0-2: Ηττήθηκε και έμπλεξε ο «δικέφαλος του Βορρά»

Κατώτερη των περιστάσεων η Ελληνική ομάδα, έβαλε «φωτιά» στην υπόθεση πρόκριση

Σε καμία περίπτωση δεν επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί ο ΠΑΟΚ στο αποψινό παιχνίδι για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, γνωρίζοντας την ήττα με 0-2 μέσα  στην Τούμπα από την Βίντι. Οι φιλοξενούμενοι, στη πρώτη του τελική στο ματς, προηγήθηκαν στο σκορ με κοντινή προβολή του Χούτζι στο 13΄, ενώ ένα  λεπτό πριν λήξη του ημιχρόνου, ο Στόπιρα, με δυνατή και κοντινή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 0-2

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Με κυρίαρχο στη κατοχή της μπάλας τον ΠΑΟΚ, αλλά με ουσιαστική την Βίντι, πέρασε το πρώτο μέρος. Στο 7΄ ο Κρέσπο, εντός περιοχής, πήρε την κεφαλιά αλλά αυτή έφυγε εκτός εστίας. Δυο λεπτά αργότερα, πάλι ο ίδιος δράστης, με άτσαλο σουτ εντός περιοχής μετά από εκτέλεση κόρνερ έστειλε τη μπάλα μακριά από την εστία. Στο 13΄, στην πρώτη της τελική προσπάθεια, η Βίντι άνοιξε το σκορ στην Τούμπα. Ο Χούτζι με κοντινό πλασέ εντός μικρής περιοχής μετά από γύρισμα του Νέγκο, πέτυχε το 0-1. Στο μισάωρο στην παράλληλη σέντρα στη περιοχή από τον Καρέλη, δεν πρόλαβε ο Ελ Καντουρί να κάνει την προβολή. Στο 40΄ η Βίντι ανέβηκε μέτρα και ο Χάντζικ βρήκε χώρο για σουτ εκτός περιοχής, αλλά αυτό ήταν πολύ άστοχο. Ένα λεπτό πριν λήξη του ημιχρόνου Βίντι έφτασε και σε δεύτερο τέρμα όταν ο Στόπιρα, μετά από σέντρα του Χούζτι, ήρθε με κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι και νίκησε τον Πασχαλάκη.

Β΄ Ημίχρονο:

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει την κατοχή με το μέρος του αλλά υστέρησε στο δημιουργικό κομμάτι. Στο 51΄ ο Πέλκας προσπάθησε να κάνει τη διείσδυση στη περιοχή και η μπάλα στρώθηκε στον Ελ Καντουρί που σούταρε εκτός εστίας. Πέρασαν 23 λεπτά για να εξαπολύσει στο 74΄ ο Βαρέλα ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής και να αναγκάσει τον Κόβασιτς να αποκρούσει με δυσκολία. Ένα λεπτό αργότερα, πάλι ο Βαρέλα βρέθηκε σε θέση εκτέλεσης. Σε στημένη φάση, έκανε τη κεφαλιά από τη καρδιά της αντίπαλης άμυνας αλλά αυτή έφυγε λίγο έξω από την εστία. Στο 80΄΄ ο Ουάρντα έπιασε τη κεφαλιά μετά από μακρινή εκτέλεση φάουλ του ΠΑΟΚ με τη μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από την εστία. Στο 86΄ η φοβερή απόκρουση του Πασχαλάκη σε τετ α τετ με τον Χόντζικ, μετά από εκδήλωση αντεπίθεσης της Βίντι γλίτωσε τον ΠΑΟΚ από τρίτο γκολ. Στις καθυστερήσεις ο Κόβασιτς έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα.

Κοουτσάρισμα:

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Δεν έπεισε με την εμφάνιση του ο ΠΑΟΚ, καθώς δεν μπόρεσε να βρει τις λύσεις στο αμυντικό παιχνίδι των Ούγγρων. Ο τεχνικός του Δικεφάλου προχώρησε σε αλλαγές στη βασική του ενδεκάδα και μέχρι τα αρχικά στάδια της επανάληψης είχε ήδη συμπληρώσει τις αλλαγές του σε μια προσπάθειά του να βελτιώσει την επιθετική εικόνα της ομάδας του. Δεν τα κατάφερε, ωστόσο, με τους αμυντικούς της Βίντι να διώχνουν εύκολα τις πολλές σέντρες που επιχείρησαν οι πλάγιοι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ.

Βίντι (Νίκολιτς): Ήταν σαφείς οι αμυντικοί προσανατολισμοί του προπονητή των φιλοξενουμένων. Μάλιστα, από τη στιγμή που προηγήθηκε στο σκορ και έκλεισε και το ημίχρονο με δεύτερο γκολ διαφορά, η ομάδα του δεν ανέβαζε στην επίθεση πάνω από 2-3 ποδοσφαιριστές, ούτε με σκέψη. Απόλυτα αποτελεσματική στις φάσεις που έφτιαξε, λίγο έλειψε να κάνει το 0-3 αν ο Χόντζικ ευστοχούσε στο τετ α τετ που βρήκε, σε μια αναμέτρηση που, με προσοχή, θα μπορούσε να φανεί περισσότερο απειλητική εάν παρουσιαζόταν πιο συγκεντρωμένη στις επικίνδυνες αντεπιθέσεις που έβγαζε.

Διακριθέντες: Ο Κόβασιτς από πλευράς φιλοξενουμένων ήταν σταθερός στις επεμβάσεις του και παρουσιάστηκε έτοιμος όποτε χρειάστηκε να δηλώσει παρών και να κρατήσει το μηδέν. Συνολικά η αμυντική λειτουργία της Βίντι έφτασε ψηλά επίπεδα απόδοσης.

Για τον ΠΑΟΚ περισσότερη κίνηση έδωσε η είσοδος του Ουάρντα στον αγώνα, αλλά οι συνδυασμοί που επιχείρησε δεν του βγήκαν.

Απογοητεύσαντες: Η επιθετική γραμμή του ΠΑΟΚ δεν έδειξε μεγάλα πράγματα, ενώ και οι κεντρικοί μέσοι του δικεφάλου δεν μπόρεσαν να περάσουν τη μπάλα κάθετα ώστε να μπουν στο κουτί με περισσότερες αξιώσεις.

Διαιτησία: Σωστός στις αποφάσεις και στις κίτρινες κάρτες που έδειξε, ήταν ο Ουκρανός ρεφ.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Σάκχοφ (Πρίγιοβιτς 52΄ ), Κάνιας, Ελ Καντουρί, Λιμνιός (Ουάρντα 46΄), Πέλκας, Καρέλης (Μπίσεσβαρ 67΄)

Βίντι (Νίκολιτς): Κόβασιτς, Στόπιρα, Βινίσιους, Νέγκο, Ζούχαζ, Χάντζικ, Πάτκαϊ, Μιλάνοφ (Νικόλοφ 79΄), Χούζτι (Κόβατς 73΄), Σκέποβιτς (Χόντζικ 66΄)

Σκόρερ: - / Χούζτι 13΄, Στόπιρα 44΄

Κίτρινες κάρτες: - / Χάντζικ, Κόβασιτς, Νέγκο, Φιόλα, Χόντζικ

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Εβγέν Αρανόβσκι (Ουκρανία)