Ολυμπιακός - Ντουντελάντζ 5-1: «Πάρτι» και βλέπει πρόκριση!

Νίκησαν και ελπίζουν οι «ερυθρόλευκοι»

Μια μεγάλη και έυκολη νίκη πήρε ο Ολυμπιακός που κέρδισε την Ντουντελάνζ με καθαρό σκορ 5-1 και αναμένει τα επόμενα παιχνίδια για να διεκδικήσει την πρόκριση του στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Με τον Φορτούνη κυρίως σε μεγάλα κέφια και τους Λάζαρο, Τοροσίδη και Χασάν να σκοράρουν η ομάδα του Μαρτίνς πήρε τη νίκη και βλέπει το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό την ερχόμενη Κυριακή.

Α’ μέρος

Ένα πρώτο ημίχρονο όπου ουσιαστικά ήταν ένας μονόλογος για την ομάδα του Μαρτίνς. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν από την αρχή του αγώνα τις προθέσεις τους. Έλεγχαν τον αγώνα είχαν την κατοχή της μπάλας στα πόδια του και κατάφεραν από το 6ο ΄λεπτό να μπουν μπροστά στο σκορ. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ με τον Σισέ να κάνει το σουτ και την μπάλα να οδεύει προς τα δίκτυα. Πριν η μπάλα αναπαυθεί στο πλεκτό του Μπονεφουά ο Τοροσίδης ακούμπησε την μπάλα κάνοντας το 1-0. Ο Ολυμπιακός που συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα κατάφερε να σκοράρει και δεύτερο τέρμα με τον Φορτούνη στο 15ο λεπτό. Ο Έλληνας μέσος πάτησε περιοχή και με ένα δυνατό συρτό σουτ έκανε το 2-0 και άρχισε να απλοποιεί τα πράγματα. Δεν κράτησε για πολύ η Ντουντελάνζ που στο 26ο λεπτό δέχτηκε και τρίτο τέρμα. Ένα τέρμα σπάνιας ομορφιάς από τον Λάζαρο που με ανάποδο ψαλιδάκι στη σέντρα του Φορτούνη έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Μπονεφουά. Οι ποδοσφαιριστές του Πέδρο Μαρτίνς να μην σταματούν κατάφεραν να σκοράρουν και τέταρτο τέρμα με τον Φορτούνη. Ο Ποντένσε έκανε την σέντρα μέσα στην περιοχή και ο Φορτούνης πετάχτηκε πιο ψηλά από όλους κάνοντας το 4-0. Κάπως έτσι ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο μέρος με την σκέψη του καθαρά να είναι στο ντέρμπι απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Β’ μέρος

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε με μοναδικό σκοπό να φυλάξει δυνάμεις για το ντέρμπι απέναντι στον Παναθηναϊκό. Με σβησμένες κυρίως τις μηχανές οι «ερυθρόλευκοι» μετέτρεψαν το δεύτερο ημίχρονο σε προπόνηση. Ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε τις αλλαγές που ήθελε ούτως ώστε να δώσει ανάσα στους ποδοσφαιριστές του που το είχαν ανάγκη. Η Ντουντελάνζ το μόνο που κατάφερε να κάνει ήταν απλά να σκοράρει το 4-1 με τον Σινάνι μετά από ένα δυνατό σουτ. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση αφού ο Χασάν ακούμπησε τη μπάλα στο σουτ του Φετφατζίδη κάνοντας το τελικό 5-1.

Μια δίκαιη και άνετη επικράτηση για τον Ολυμπιακό που περιμένει πρώτα το ντέρμπι κόντρα στον Παναθηναϊκό και στην συνέχεια να δει την Ευρωπαϊκή του πορεία αφού είναι σε απόσταση αναπνοής από την Μπέτις και σε ισοβαθμία με την Μίλαν

ΔΙΑΚΡΥΘΕΝΤΕΣ:

Ο Ολυμπιακός είχε σε κέφια τον Κώστα Φορτούνη ο οποίος ήταν τεράστια απειλή για την ομάδα της Ντουντελάνζ με την μπάλα στο πόδια. Σκόραρε, σέρβιρε και στην ουσία έδωσε την νίκη στον Ολυμπιακό. Γενικά η ομάδα του Μαρτίνς έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι.

Ο τερματοφύλακας της ομάδα της Ντουντελανζ δεν έκανε το παιχνίδι που έκανε στο πρώτο παιχνίδι στο Λουξεμβούργο αλλά έκανε μερικές σωτήριες επεμβάσεις που κράτησαν το σκορ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Γενικά η ομάδα της Ντουντελάνζ δεν είχε καθόλου καλό παιχνίδι. Οι περισσότεροι ποδοσφαιριστές του Τοπμολεν έκαναν ένα άσχημο παιχνίδι και δέχτηκαν την ήττα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑΤΑ:

Ο Πέδρο Μαρτίνς είχε ένα ήσυχο βράδυ. Οι ποδοσφαιριστές του καθάρισαν γρήγορα το παιχνίδι και έδειξαν την υπεροχή τους καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ο Πορτογάλος τεχνικός δεν χρειάστηκε να επέμβει στο παιχνίδι παρά μόνο για να κάνει τις αλλαγές του.

Ο Τόπμολεν ήξερε πως είχε να αντιμετωπίσει ένα πολύ δύσκολο αγώνα. Οι ποδοσφαιριστές του δεν ανταποκρίθηκαν στις ανάγκες του παιχνιδιού και δέχτηκαν μια βαριά ήτα με 5-1

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Ο Τσέχος διαιτητής είχε ένα ήσυχο παιχνίδι αφού δεν χρειάστηκε σε καμία περίπτωση να σταματήσει το παιχνίδι η να κόψει την ροη του παιχνιδιού.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Μιράντα, Σισέ, Τσιμίκας, Ποντένσε, Νάτχο(Τουρέ), Φορτούνης(Χασάν), Καμαρά, Νάουελ(Φετφατζίδης), Λάζαρος

Ντουντελάντζ (Τοπμόλερ): Μπονεφουά, Μελίς, Πρέμπεχ, Σνελ, Τζορντάνοβ, Κουτουριέρ, Κρούσκα(Γιάνσεν), Μπίσεβατς, Στόλζ(Στουμφ), Σινάνι, Τουρπέλ

Διαιτητής: Πετρ Αρντελεάνου

Σκόρερ: 6' Τοροσίδης, 15' Φορτούνης, 26' Λάζαρος, 36' Φορτούνης, 70' Χασάν/ 69' Σινάνι

Κίτρινες: 48' Τοροσίδης/ 49' Σνελ