Ολοκλήρωσε την έκπληξη η Σάλτσμπουργκ

Πιο εύκολα από ότι αναμενόταν, η Σάλτσμπουργκ νίκησε 2- 1 τη Σοσιεδάδ στην Αυστρία και προκρίθηκε στους «16» του Europa League.

Η Σάλτσμπουργκ νίκησε 2-1 τη Σοσιεδάδ στο «Σάλτσμπουργκ Στάντιον» στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για τους «32» του Europa League και πήρε την πρόκριση για τους «16» της διοργάνωσης, σε συνδυασμό με το 2-2 στο «Ανοέτα» την περασμένη Πέμπτη, ολοκληρώνοντας την έκπληξη στο ζευγάρι.

Η αυστριακή ομάδα ήταν ανώτερη και προηγήθηκε δύο φορές, χάνοντας ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.

Οι Αυστριακοί μπήκαν πιο δυνατά και στο 10’ ο Λάινερ έδωσε τον Νταμπούρ και αυτός από τα δεξιά μέσα στην περιοχή του Ρούγι έκανε το 1-0 και η Σάλτσμπουργκ πλησίαζε στην πρόκριση. Οι Νάβας και Οριαθάμπαλ έχασαν δύο καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν και στο 28΄ ο Νάβας με κεφαλιά ισοφάρισε, ύστερα από κόρνερ, και έβαλε τους Βάσκους στο «κόλπο». Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πιέζουν τις δύο εστίες, όμως το αποτέλεσμα δεν άλλαξε στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Παρά το γεγονός πως η αυστριακή ομάδα πέρναγε και με το 1-1 στους «16», μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες στην εστία του Σαν Σεμπαστιάν. Έτσι στο 70’, ο Νάβας έκανε πέναλτι στον Χουάνγκ, αποβλήθηκε και ο Μπερίσα εκτέλεσε εύστοχα την εσχάτη των ποινών, κάνοντας το 2-1 στο 74’. Οι γηπεδούχοι έχασαν και άλλες ευκαιρίες μέχρι την ολοκλήρωση της αναμέτρησης κόντρα στους «παγωμένους» Βάσκους και η Σάλτσμπουργκ πήρε μία μεγάλη πρόκριση.

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση