«Μίλησαν» στις καθυστερήσεις Ρεν, Αστάνα

Η Ρεν νίκησε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 91’ τη Γιάμπλονετς στη Βρετάνη στην πρεμιέρα του 11ου ομίλου του φετινού Europa League και πήρε προβάδισμα στη βαθμολογία του γκρουπ, μετά το 2-2 της Ντιναμό Κιέβου με την Αστάνα στην Ουκρανία, με τους Καζάκους να ισοφαρίζουν στο 95’.

Ντιναμό Κιέβου-Αστάνα 2-2
Οι Ουκρανοί μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και πίεσαν την εστία των Καζάκων. Έτσι, στο 11΄ο Μποτράσκι έδωσε στον Τσιγκάνοφ και αυτός με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0. Όμως, η Αστάνα απάντησε άμεσα με τον Ανισιτιτς στο 21’, μετά την μπαλιά του Καπανάνγκα. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, οι Καζάκοι ήταν ανώτεροι, έχασαν ευκαιρίες, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Έτσι, στο 45’+2’ ο Βέρμπιτς έδωσε στον Γκάρμας και αυτός με διπλή προσπάθεια έκανε το 2-1.

Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, με την Αστάνα να μην μπορεί να σκοράρει. Σιγά σιγά, οι Ουκρανοί ανέλαβαν τα «ηνία» και άρχισαν να χάνουν ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία. Όμως, στο 95’ο Μουρταζάγεφ «πάγωσε» το «Ολιμπικο» και έκανε το 2-2 για την Αστάνα.

Ρεν-Γιάμπλονετς 2-1
Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να προηγηθούν με το εκπληκτικό σουτ του Σαρ έξω από την περιοχή στο 31’ που έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι». Όμως, στο 54’ ο Τράβνικ ισοφάρισε με ωραία προσπάθεια μέσα στη γαλλική περιοχή. Και εκεί που ο ρυθμός είδε πέσει, στο 91’ ο Μπρν Αρφά κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος, γράφοντας το τελικό 2-1.