Μίλαν-Ολυμπιακός 3-1: Το έκρινε ο Κουτρόνε

Κρατούσε το προβάδισμα μέχρι το 70' αλλά ηττήθηκε τελικά

Αρκετά καλή εμφάνιση μέσα στο «Σαν Σίρο» έκανε ο Ολυμπιακός που για 70΄λεπτά είχε και το προβάδισμα με το γκολ του Γκερέρο. Όμως ένα ξέσπασμα των «Ροσσονέρι» έφερε τα πάνω κάτω με τον Κουτρόνε να σκοράρει δυο φορές και τον Ιγκουαίν άλλη μια.

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Μίλαν ήταν αυτή που ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα καθώς μόλις στο δεύτερο λεπτό κέρδισε φάουλ σε πλεονεκτική θέση όμως ο Σούσο έστειλε την μπάλα στο τείχος.Στο 6ο λεπτό  η Μίλαν σκόραρε με τον Καστιγιέχο όμως το γκόλ ακυρώθηκε ορθά ως οφσάιτ.Αν ο Καστιγιέχο άφηνε την μπάλα να περάσει την γραμμή μετά την κεφαλιά του Μποναβεντούρα το γκόλ θα μετρούσε κανονικά.Αυτός όμως που κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκόρ ήταν ο Ολυμπιακός μετά από εξαιρετική ενέργεια και σέντρα του Κούτρη ο Γκερέρο με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στα δίκτια του Ρέινα.Το γκόλ έδωσε άλλο αέρα στον Ολυμπιακό ο οποίος απείλησε με δεύτερο γκόλ στο 22 όταν το σούτ του Γκιγιέρμε πέρασε μόλις έξω.Η Μίλαν στην συνέχεια είχε τον έλεγχο της μπάλας αλλά οι προσπάθειες της σταματούσαν στον Σισέ ο οποίος ήταν απροσπέραστος.Η τεράστια ευκαιρία για την Μίλαν χάθηκε στο 36 όταν ο Ιγκουαίν βρέθηκε τετ α τετ  με τον Σα αλλά του είπε όχι.Στο 37 σε σούτ του Καστιγιέχο ο Σα είπε και πάλι όχι.Στο 41 ήταν η τελευταία προσπάθεια της Μίλαν να ισοφαρίσει πριν την λήξη του ημιχρόνου όταν σε σέντρα του Σούσο η μπάλα πέρασε από όλους και ενώ ο Καστιγιέχο βρισκόταν μόνος και αμαρκάριστος στην περιοχή.

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και πάλι πρώτος απείλησε ο Ολυμπιακός όταν το σουτ του Γκιγιέρμε απέκρουσε ο Ρέινα.Η Μίλαν είχε μια καλή προσπάθεια στο 50 όταν το σούτ του Σούσο μπλόκαρε ο Σα.Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 57 όταν και πάλι από σέντρα του Κούτρη ο Γκερέρο έπιασε την κεφαλιά και την έστειλε λίγο έξω.Στο 61 ο Σούσο επιχείρησε την  σέντρα,ο Κουτρόνε τεντώθηκε και μόλις που δεν βρήκε την μπάλα.Η Μίλαν κατάφερε να φέρει το απιχνίδι στα ίσια στο 70 όταν μετά από ωραία σέντρα του Ροντρίγκεζ ο Κουτρόνε πήρε την καρφωτή κεφαλιά και την έστειλε στα δίκτυα.Η Μίλαν πίεζε και την σέντρα του Σούσο στο 73 δεν πρόλαβε και παλι ο Κουτρόνε.Στο 76 ο Ιγκουαίν έφερε το παιχνίδι τούμπα κάνοντας το 2-1 και σαν να μην έφτανε αυτό για τον Ολυμπιακό στην επόμενη επιθετική προσπάθεια της Μίλαν στο 79 ο Κουτρόνε αύξησε το δείχτη του σκορ σε 3-1.Στο 93 η Μίλαν μπορούσε να φτάσει και σε τέταρτο γκόλ αλλά το σούτ του Τσαλχάνογλου σταμάτησε στο δοκάρι

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΜΙΛΑΝ:Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Κουτρόνε καθώς με την είσοδο στον αγώνα η Μίλαν έγινε πιο απειλητική και κατάφερε να γυρίσει το σκορ σημειώνοντας 2 τέρματα.Τσαλχάνογλου μπήκε σαν αλλαγή μαζί με τον Κουτρόνε και δημιούργησε τα 2 απο τα 3 τέρματα της Μίλαν.Ο Σούσο  έτρεξε πάρα πολύ και όλες οι φάσεις της Μίλαν ξεκινούσαν από τα πόδια του.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:Ο Σισέ  ήταν εξαιρετικός στα καθήκοντα του μέχρι το πρώτο γκόλ που δέχτηκε ο Ολυμπιακός  και μετά κατέρρευσε όλη η ομάδα.Στους διακριθέντες και ο Κούτρης που έτρεχε συνεχώς και η μπαλιές του αποτελούσαν πηγή κινδύνου για την άμυνα της Μίλαν.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:Δεν υπήρχε κάποιος ποδοσφαιριριστής που να έκανε τόσο κακό παιχνίδι.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ:

Μίλαν (Τζενάρο Γκατούσο): Ρέινα, Καλάμπρια, Ζαπάτα, Ρομανιόλι, Ροντρίκεζ, Μπίλια, Σούσο, Μπακαγιόκο, Μποναβεντούρα, Καστιγιέχο, Ιγκουαίν.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μάρτινς): Σα, Κούτρης, Σισέ, Ρόντερικ,Τοροσίδης, Νάτχο, Γκιγιέρμε, Ναουέλ, Τουρέ, Φετφατζίδης,Γκερέρο.