Μαρσέιγ - Σάλτσμπουργκ 2-0: Έτοιμος για τελικό ο Μήτρογλου! (video)

Βλέπει τον επαναληπτικό με τον αέρα δύο τερμάτων η Μαρσέιγ…

Υπερασπίστηκε τον τίτλο του φαβορί η Μαρσέιγ, η οποία επικράτησε 2-0 επί της Σάλτσμπουργκ και πλέον βλέπει με… άλλο αέρα τον επαναληπτικό της ερχόμενης εβδομάδας. Σκόρερ για τους Γάλλους οι Τοβέν και Νζιέ.

Α’ ημίχρονο

Λιγοστές φάσεις και σκληρά μαρκαρίσματα ήταν ο απολογισμός του πρώτου ημιχρόνου. Η Μαρσέιγ θέλησε να βάλει από νωρίς τις βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα, και πίεσε τον -χαμένο- αντίπαλο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι Γάλλοι δημιουργούσαν προϋποθέσεις για γκολ, κυρίως μέσω στημένων φάσεων, και στο 15’ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Παγιέ εκτέλεσε το φάουλ και ο Τοβέν με κεφαλιά, νίκησε τον Βάλκε. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Σανσόν έπιασε το μακρινό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του αντίπαλου κίπερ. Οι Αυστριακοί έδειχναν χαμένοι και ανήμποροι να αντιδράσουν, ενώ για μεγάλο χρονικό διάστημα ο ρυθμός έπεσε. Στο 29’ οι φιλοξενούμενοι κατέγραψαν την πρώτη τους ευκαιρία με τον Λάινερ, ο οποίος με εξαιρετική κίνηση, ελευθερώθηκε και έπιασε το σουτ με τον Πελέ να αποκρούει σταθερά. Τελευταία φάση του πρώτου 45λεπτου ήταν και πάλι από την Σάλτσμπουργκ, όταν ο Ούλμερ με σουτ έστειλε την μπάλα λίγο έξω από την εστία των γηπεδούχων.

Β’ ημίχρονο

Κακός ήταν ο ρυθμός στην έναρξη του δευτέρου μέρους, όμως η Σάλτσμπουργκ μπήκε καλύτερα και έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης. Στο 54’ ο Βόλφ έκανε το πλασέ, όμως ο Πελέ εξουδετέρωσε τον κίνδυνο για την Μαρσέιγ. Οι Γάλλοι στο 63ο λεπτό κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων, όταν ο Νζιέ με πλασέ από το ύψος του πέναλτι νίκησε για δεύτερη φορά τον κίπερ των Αυστριακών. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπερίσα και δυνατό σουτ απείλησε τον Πελέ, ο οποίος απέκρουσε ξανά. Οι φιλοξενούμενοι στο 77’ σημείωσαν την πιο κλασσική ευκαιρία του αγώνα, με τον Γκούλμπαρσεν, ο οποίος εντελώς μόνος εντός περιοχής έκανε το πλασέ, με το δοκάρι να στέκετε σύμμαχος του εξουδετερωμένου Πελέ. Η Μαρσέιγ διαχειρίστηκε το υπέρ της αποτέλεσμα στα τελευταία λεπτά του αγώνα, και με τον αέρα αυτού του σκορ, απλοποίησε τα δεδομένα ενόψει του επαναληπτικού της ερχόμενης Πέμπτης.

Μαρσέιγ (Ρούντι Γκαρσία): Πελέ, Αμαβί, Σαρ, Λουίς Γκουστάβο, Ραμί, Σανσόν, Λόπες (60' Νζιέ), Παγιέ, Οκάμπος (52' Ανγκουισά), Τοβέν (81' Ζερμέν), Μήτρογλου.

Σάλτσμπουργκ (Μάρκο Ρόις): Βάλκε, Λάινερ, Καλέτα-Καρ, Αντρέ Ραμάλιο, Ούλμερ, Χαϊντάρα (82' Γιαμπό), Σαμασέκου, Βολφ (68' Σλέγκερ), Μπερίσα, Νταμπούρ, Χι Τσαν Χβάνγκ (60' Γκούλμπαρσεν).

Σκόρερ: 15' Τοβέν, 63' Νζιέ

Κίτρινες: Λόπες, Μήτρογλου / Βόλφ