«Λύτρωση» στο 92’ και πρόκριση για Λάτσιο

Χάρη σε αυτογκόλ στο 92’, η Λάσιο νίκησε 1-0 τη Νις στο «Ολίμπικο» για την τέταρτη αγωνιστική του Europa League και προκρίθηκε μαθηματικά στους «32» της διοργάνωσης.

Η Λάτσιο νίκησε στο 92’ με αυτογκόλ του Λε τη Νις στη Ρώμη για την τέταρτη αγωνιστική του 11ου ομίλου του Europa League και προκρίθηκε μαθηματικά στους «32» της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, αφήνοντας στην αγωνία τους Γάλλους.

Το ίδιο ισχύει και για τις Φίτεσε και Βάρεγκεμ, μετά το 2-0 των Βέλγων στο Αρνεμ.

Λάτσιο-Νις 1-0

Στο πρώτο ημίχρονο, η Λάτσιο πίεσε την εστία των Γάλλων, όμως δεν κατάφεραν να βρουν τους διαδρόμους για να απειλήσουν, αφού η ομάδα της Κυανής Ακτής έπαιζε μαζική άμυνα και δεν άφηνε τους Ιταλούς να φτάσουν την εστία του Μπενίτεζ, ενώ ήταν επικίνδυνοι στις δικές τους αντεπιθέσεις.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, η Λάτσιο δεν μπορούσε ξανά να δημιουργήσει ευκαιρίες στην εστία του Φερνάντεζ, όμως στο 60’ οι αλλαγές του Σιμόνε Ιντσάγκι βοήθησαν στο να κάνουν φάσεις οι «λατσιάλι» στη γαλλική εστία. Έτσι, η δικαίωση-λύτρωση»-πρόκριση ήρθε στο 92’, όταν από κόρνερ και κεφαλιά του Παρόλο, ο Λε με νέα κεφαλιά «κάρφωσε» την ομάδα του και έκανε το 1-0.

Φίτσε-Βάρεγκεμ 0-2

Μόλις στο 3’, η Βάρεγκεμ κατάφερε να προηγηθεί, όταν ο Μαντού έδωσε στον Μπαουντρί και αυτός μέσα στην περιοχή άνοιξε το σκορ. Αυτό το γκολ «αφύπνισε» τους «κιτρινόμαυρους», που έχασαν ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, όμως δεν κατάφεραν να βρουν στόχο, παίζοντας και με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Μαντού στο 21’ με δύο γρήγορες κίτρινες κάρτες.

Τα πράγματα δυσκόλεψαν για τη Φίτεσε στο 52’, μετά την αποβολή του Μπούτνερ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα. Αυτό «φρέναρε» τους Ολλανδούς που δεν έκανα τίποτα στην εστία των Βέλγων και το ματς κυλούσε σε αργό τέμπο. Αυτό ευνόησε τη Βάρεγκεμ που έκανε το 0-2 στο 70’. Εκεί, ο Κούπμαν έδωσε στον Καγιά, που από πλάγια θέση σκόραρε.