Λάτσιο - Άιντραχτ 1-2: Πρόκριση με ρεκόρ!

Δεν έχει σημειωθεί ξανά στο παρελθόν από καμία γερμανική ομάδα τέτοια συγκομιδή

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης όχι μόνο απέδειξε ότι δίκαια πέρασε ως πρώτη στην επόμενη φάση της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής ποδοσφαιρικής διασυλλογικής διοργάνωσης, αλλά το έκανε και με ρεκόρ. Η επικράτηση της απέναντι στη Λάτσιο, μέσα στο «Ολίμπικο» με 2-1 και ανατροπή, σήμανε ταυτόχρονα και την έκτη της νίκη σε ισάριθμα ματς στο φετινό Europa League. Επίδοση που δεν έχει σημειωθεί ξανά στο παρελθόν από καμία γερμανική ομάδα!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 56’, μετά από ατομική ενέργεια του Κορέα, ο οποίος μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και στο τετ α τετ με τον Ρένοφ πέρασε τη μπάλα από πάνω του, για να ανοίξει έτσι το σκορ.

Όμως, οι «αετοί» ήταν… πολύ σκληροί για να «πεθάνουν». Έτσι, έφτασαν αρχικά στην ισοφάριση, εννιά λεπτά αργότερα, με τον Γκατσίνοβιτς να εξαπολύει ένα αριστοτεχνικό σουτ με το αριστερό από τα 30 μέτρα, το οποίο δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Προτό…

Για να έρθει στο 71ο λεπτό το 2-1, μετά από πολύ ωραία συνεργασία του Μίλερ με τον σκόρερ κι εκείνου με τον Αλέ, ο οποίος μετά από τρεις πάσες έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα! Σκοράροντας για τρίτη φορά σε ευρωπαϊκό ματς της Αϊντραχτ και διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.