Η Ντιναμό Κιέβου σόκαρε και τη Λάτσιο (vids)

Μετά τον αποκλεισμό της ΑΕΚ, οι Ουκρανοί πήραν αποτέλεσμα και στη Ρώμη

Η Ντιναμό Κιέβου έμεινε αλώβητη και στο «Ολίμπικο», αφού με την τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία της στο Europa League (2-2) πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Europa League.

Τι «Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας», τι «Ολίμπικο». Η Ντιναμό Κιέβου με την ίδια συνταγή που απέκλεισε την ΑΕΚ «έκλεψε» το 2-2 από την Λάτσιο και έβαλε πλώρη για πρόκριση στα προημιτελικά του Europa League.

Στην πρώτη της τελική προς την εστία του Στρακόσα, οι Ουκρανοί άνοιξαν το σκορ με τακουνάκι του Τσιχάνκοφ (52’), όμως οι «λατσιάλι» είχαν άμεση απάντηση, αφού γύρισαν προσωρινά το παιχνίδι με γκολ από Ιμόμπιλε (54’) και Φελίπε Άντερσον (62’).

Ωστόσο, οι Ουκρανοί απέδειξαν ξανά πόσο σκληρά καρύδια είναι. Ένα υπέροχο προσωπικό γκολ του Τζούνιορ Μοράες με φαλτσαριστό σουτ έκανε το 2-2 κόντρα στην ροή του ματς (79’), βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι, που στις καθυστερήσεις είχε δοκάρι με τον Ιμόμπιλε για να κάνει το 3-2.

Δύο γκολ του Φρέντι Μοντέρο έδωσαν στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας το καθαρό 2-0 επί της Βικτόρια Πλζεν, ενώ απόλυτο φαβορί πρόκρισης είναι και η Μαρσέιγ που με δύο τέρματα του Οκάμπος λύγισε την πολύ προβληματική φέτος Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Για καθαρό σκορ πήγαινε και η Λειψία, όμως ένα εκπληκτικό φάουλ του Ντομένικο Κρίσιτο τέσσερα λεπτά πριν το τέλος χάρισε το πολύτιμο γκολ στην Ζενίτ, που ηττήθηκε με 2-1 στην Γερμανία, σκορ που μπορεί να ανατρέψει στην ρεβάνς της Αγίας Πετρούπολης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των βραδυνών αγώνων του Europa League για τη φάση των «16».

Μαρσέιγ - Αθλέτικ Μπιλμπάο 3-1

(1’, 58’ Οκάμπος, 14’ Παγέτ / 45’ πεν. Αντούριθ)

Λάτσιο - Ντιναμό Κιέβου 2-2

(54’ Ιμόμπιλε, 62’ Φελίπε Άντερσον / 52’ Τσιγκάνκοφ, 79’ Τζούνιορ Μοράες)

Σπόρτινγκ Λισαβόνας - Βικτόρια Πλζεν 2-0