Η Λεβερκούζεν τη νίκη με Ζυρίχη, αμφότερες την πρόκριση

Το άλλο παιχνίδι του ομίλου της ΑΕΚ

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν επικράτησε της Ζυρίχης με 1-0 αλλά, σε συνδυασμό με το 0-0 στο Λουντογκόρετς-ΑΕΚ Λάρνακας, αμφότερες προκρίθηκαν… από τώρα στην επόμενη φάση του Europa League, από τον 1ο όμιλο.

Ένας ο νικητής, δύο οι κερδισμένοι…
Η Μπάγερ Λεβερκούζεν πέτυχε τη νίκη που ήθελε, απέναντι στη Ζυρίχη, με 1-0 μέσα στην «Μπάι Αρένα», την έφτασε στους εννιά βαθμούς και, σε συνδυασμό με το μεταξύ τους 3-2 στο προηγούμενο ματς την προσπέρασε στη βαθμολογία του πρώτου ομίλου. Ωστόσο, αμφότερες οι ομάδες πέρασαν… πρόωρα στους «32» του Europa League, μετά και το αποτέλεσμα του άλλου αγώνα.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε μεν ισόπαλο και χωρίς γκολ, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν… βαρετό. Αντιθέτως, είχε αρκετές φάσεις, με την καλύτερη ευκαιρία να καταγράφεται από πλευράς «ασπιρινών», λίγο πριν την ανάπαυλα. Όταν ο Αλάριο είχε όλο το χώρο και τον χρόνο να κάνει την προβολή, από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Μπρέχερ έβαλε το πόδι του κι έδιωξε!

Οι Ελβετοί είχαν μόλις και μετά βίας 37% κατοχή μπάλας, δέχτηκαν οκτώ προσπάθειες από τον αντίπαλό τους, έστω κι αν η μοναδική «καθαρή» ευκαιρία ήταν εκείνη του Αλάριο και δέχτηκαν έντονη πίεση ιδιαίτερα στην κόντρα επίθεση. Με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια… ευχαριστημένοι από το μηδέν παθητικό κι ενώ δεν είχαν ούτε ένα σουτ.

Στην επανάληψη, η Λεβερκούζεν είδε την υπεροχή της στη στατιστική υπηρεσία να μετουσιώνεται και σε προβάδισμα στον αγωνιστικό χώρο, με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Όταν μετά από καλοζυγισμένη εκτέλεση κόρνερ του Μπραντ, ο Γεβντάι με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ...

Μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης, το ήδη διαμορφωθέν αποτέλεσμα δεν άλλαξε κι έτσι αμφότερες οι ομάδες πέρασαν στην επόμενη φάση της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Πηγή:sport-fm.gr