Europa: Οι γηπεδούχοι σκόρπισαν τρόμο! (pics+vids)

Όλες οι ομάδες που είχαν την έδρα, πήραν και τις νίκες στα προημιτελικά

Μεγάλο αποδείχθηκε το πλεονέκτημα έδρας για τους γηπεδούχους στο Europa League, καθώς Λειψία, Λάτσιο και Ατλέτικο Μαδρίτης κατάφεραν να επικρατήσουν και να πάνε στους επαναληπτικούς με προβάδισμα.

Η Ατλέτικο του Σιμεόνε κέρδισε με 2-0 την Σπόρτινγκ όχι γιατί εντυπωσίασε με το ποδόσφαιρο που έπαιξε, αλλά γιατί οι Πορτογάλοι έκαναν πολύ σοβαρά λάθη στην άμυνά τους που τα πλήρωσαν. Από το πρώτο λεπτό προηγήθηκαν με τον Κόκε ενώ στο 40’ ο Γκριεζμάν διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Υπήρξαν ευκαιρίες και για άλλα γκολ, ο Ντιέγο Κόστα έχασε 2-3 μεγάλες, ενώ καταγράφηκαν και επεμβάσεις καθοριστικές του Όμπλακ που κράτησαν το γερό προβάδισμα.

Στην Ιταλία έγινε το ματς της βραδιάς με τη Λάτσιο να κερδίζει τη Σάλτσμπουργκ με 4-2. Ευκαιρίες, ανατροπές, αποφάσεις διαιτητικές που έφεραν γκρίνια και όλα όσα θες να δεις σε ένα παιχνίδι. Οι «Λατσιάλι» είχαν το κίνητρο να κάνουν δώρο γενεθλίων στον Σιμόνε Ιντζάγκι και το έκαναν, με τους Λούλιτς, Παρόλο, Άντερσον και Ιμόμπιλε να σκοράρουν. Μπερίσα και Μιναμίνο ισοφάρισαν δυο φορές για τους Αυστριακούς αλλά δεν έφτασε ώστε να πάρουν αποτέλεσμα.

Τέλος στη Γερμανία η Λειψία βρήκε ένα γκολ με τον Βέρνερ σε αντεπίθεση στο φινάλε του ημιχρόνου για να πάει με το 1-0 στην έδρα της Μαρσέιγ. Φτωχό το σκορ με βάση τις ευκαιρίες του αγώνα, αλλά παρά τις προσπάθειες των δυο ομάδων δεν άλλαξε κάτι.

Δείτε όλα τα γκολ των αγώνων:

Ατλέτικο Μ.-Σπόρτινγκ 2-0

1' Κόκε 1-0

40' Γκριεζμάν 2-0

Λειψία-Μαρσέιγ 1-0

45+1' Βέρνερ 1-0

Λάτσιο-Σάλτσμπουργκ 4-2

8' Λούλιτς 1-0

30' Μπερίσα 1-1

49' Παρόλο 2-1

71' Μιναμίνο 2-2

74' Φελίπε Άντερσον 3-2

76' Τσίρο Ιμόμπιλε 4-2

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση