Europa: Άνετα η Τσέλσι, απόδραση Κράσνονταρ

Έκλεισε η 16αδα που συνεχίζει

Με πλούσιο θέαμα και συγκινήσεις έκλεισε η φάση των «32» του Europa League με τη Τσέλσι να προκρίνεται με δεύτερη νίκη και τις Κράσνονταρ, Ρεν να κάνουν μεγάλα αποτελέσματα εκτός έδρας που τις έστειλαν στους «16».

Αναλυτικά όσα έγιναν

Τσέλσι-Μάλμε 3-0

Ήταν το μεγάλο φαβορί της αναμέτρησης εξ αρχής και χωρίς να χρειαστεί να παίξει και στο 100% μπόρεσε να πάρει μια άνετη νίκη με 3-0 η Τσέλσι και να περάσει στους «16». Ο Χάτσον Οντόι ήταν ο κορυφαίος του αγώνα και έβαλε και το τρίτο γκολ. Ζιρού και Μπάρκλι έβαλαν τα άλλα δυο.

55' Ζιρού 1-0

74' Μπάρκλι 2-0

84' Χάτσον-Οντόι 3-0

Λεβερκούζεν-Κράσνονταρ 1-1

Σε ένα ματς που ήταν το ίδιο ανοικτό όπως και το πρώτο, η Κράσνονταρ πήρε μεγάλη πρόκριση μέσα στην Μπάι Αρένα με το 1-1 που κατάφερε να πάρει. Ο Σουλειμάνοφ ήταν ο «χρυσός» σκόρερ για τους Ρώσους στο 84’ με τον Αράνγκιζ να ισοφαρίζει στο 87’ αλλά ως εκεί.

84' Σουλειμάνοφ 0-1

87' Αρανγκίζ 1-1

Μπενφίκα-Γαλατασαράι 0-0

Το 2-1 που κέρδισε στην Κωνσταντινούπολη της επέτρεπε να κάνει διαχείριση της Μπενφίκα και από τη στιγμή που παρά τις προσπάθειές της η Γαλατά δεν μπόρεσε να σκοράρει το 0-0 καταγράφηκε ως το τελικό αποτέλεσμα. Σκορ που έστειλε τους «Λουζιτανούς» στους «16».

Μπέτις-Ρεν 1-3

Αν και η Μπέτις έμοιαζε φαβορί μετά την ανατροπή που έκανε στη Γαλλία, η Ρεν ήταν η ομάδα που αιφνιδίασε και πάλι με τον Μπενσεμπαινί στο 23’. Σε ένα ρεμέικ του πρώτου ματς, η Ρεν έβαλε και δεύτερο με τον Ουνού στο 30’ και ο Λο Σέλσο σκόραρε για να μειώσει στο τέλος του ημιχρόνου. Αυτό που έλειψε ήταν η περαιτέρω αντίδραση των Ανδαλουσιάνων, με αποτέλεσμα η πρόκριση να πάει Γαλλία. Στις καθυστερήσεις ο Νιάνγκ απλά έδωσε διαστάσεις στη Γαλλική επικράτηση.

22' Mπενσεμπαινί 0-1

30' Oυνού 0-2

41' Λο Σέλσο 1-2

90+4' Νιάνγκ 1-3

Ίντερ-Ραπίντ Βιέννης 4-0

Λόγους για να χαμογελά βρήκε ο Λουτσιάνο Σπαλέτι από τον αγώνα της Ίντερ με την Ραπίντ, που βρήκε τους «νερατζούρι» να επικρατούν με 4-0 και να παίρνουν την πρόκριση. Ο Βεσίνο άνοιξε το σκορ στο 11’ και στο 19’ ο Ρανόκια με ωραίο σουτ έκανε το 2-0 χαρίζοντας στιγμές χαράς στο κοινό του Μεάτσα. Προς το τέλος του αγώνα βρήκαν δυο ακόμα γκολ με Πέρισιτς και Πολιτάνο.

11' Βεσίνο 1-0

19' Ρανόκια 2-0

80' Πέρισιτς 3-0

88' Πολιτάνο 4-0

Γκενγκ-Σλάβια Πράγας 1-4

Τεράστια νίκη για τη Σλάβια Πράγας με 4-1 επί της Γκενκ και πανηγυρική πρόκριση στους «16», με τους Τσέχους να είναι εντυπωσιακοί παρά το γεγονός πως η Γκένκ κατάφερε να προηγηθεί την αναμέτρηση με τον Τροσάρ. Κουφάλ, Τραορέ, Σκόντα και Φαν Μπιούρεν έβαλαν τα γκολ.

10' Τροσάρ 1-0

23' Κουφάλ 1-1

54' Τραορέ 1-2

64' Σκόντα 1-3

68' Σκόντα 1-4

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση