24 sports

Επίδειξη ισχύος από Λειψία, προβάδισμα Λυών, «βόμβα» της Στεάουα (vids)

Όλα τα αποτελέσματα των αγώνων των 22.05 στο Γιουρόπα Λιγκ

Επίδειξη ισχύος έκανε στον Ιταλικό νότο η Λειψία, η Λυών επιβεβαίωσε τα προγνωστικά παίρνοντας μεγάλο προβάδισμα επί της Βιγιαρεάλ, ενώ η Στεάουα έβαλε σε μπελάδες τη Λάτσιο ενόψει επαναληπτικού.

Το Europa League μάλλον ως εμπόδιο στην προσπάθεια της να κατακτήσει τον τίτλο θεωρείται για την Νάπολι. Ο Μαουρίτσιο Σάρι κατέβασε ρεζέρβες και εκείνες φρόντισαν να θυσιάσουν τον θεσμό του Europa League. Η Λειψία μολονότι έμεινε πίσω στο σκορ στις αρχές της επανάληψης έφυγε με το τεράστιο διπλό από το «Σαν Πάολο» (1-3) και σκέφτεται τον επόμενο αντίπαλο στην φάση των «16».

Ένα γκολ του Γκνοχέρε ήταν αρκετό για να δώσει στη Στεάουα τη νίκη με 1-0 απέναντι στη Λάτσιο, αποτέλεσμα που της δίνει προβάδισμα πρόκρισης στους «16» του Europa League.

Τέλος στην αρνητική παράδοση απέναντι στις ιταλικές ομάδες έβαλε η Στεάουα. Μετά από 13 σερί ματς δίχως νίκη, οι Ρουμάνοι νίκησαν 1-0 τη Λάτσιο στο Βουκουρέστι, στο πρώτο ματς μεταξύ των δύο ομάδων για τη φάση των «32» του Europa League.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε με τη συμπλήρωση 29 λεπτών αγώνα από τον Γκνοχέρε, ο οποίος τελείωσε μια εξαιρετική αντεπίθεση των γηπεδούχων, που συνδυάστηκε από την αδυναμία των Ιταλών να «καθαρίσουν» τη φάση διώχνοντας απλά μακριά την μπάλα.

Το παιχνίδι πάντως ήταν αρκετά μοιρασμένο και οι φιλοξενούμενοι είχαν τις δικές τους ευκαιρίες να φτάσουν σε ένα τέρμα, με σημαντικότερη όλων το δοκάρι του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς.

Η Λιόν με ξέσπασμα στο β’ ημίχρονο επικράτησε της Βιγιαρεάλ με 3-1 και εξασφάλισε προβάδισμα πρόκρισης για τη φάση των «16» του Europa League. Ντομπέλε, Φεκίρ και Ντεπάι τα γκολ των Γάλλων, ενώ ο Φορνάλς σκόραρε για τους Ισπανούς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των βραδυνών αγώνων για τους 32 του Europa League:

Σέλτικ - Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 1-0