Έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε η Μπιλμπάο

Την παρουσία τους στους 16 του Europa League εξασφάλισαν οι Βάσκοι οι οποίοι προκρίθηκαν με μπόλικο… άγχος επί της Σπαρτάκ Μόσχας, παρά την ήττα με 1-2.

Το… χάρο με τα μάτια της είδε η Αθλέτικ Μπιλμπάο κόντρα στη Σπαρτάκ.

Μπορεί το 1-3 του πρώτου ματς στη Μόσχα να μην άφηνε πολλά περιθώρια συζήτησης σχετικά με το ποια ομάδα θα περνούσε στην επόμενη φάση και να μετέτρεπε το αποψινό παιχνίδι σε τυπική διαδικασία, ωστόσο αυτό μόνο τέτοιο δεν αποδείχθηκε.

Το γκολ του Μελγκαρέχο στο 85’ με το οποίοι οι Ρώσοι έκαναν το 1-2 προκάλεσε αρκετό καρδιοχτύπι στους Βάσκους, με το τελικό σφύριγμα να φέρνει τη λύτρωση.

Το ματς στο ξεκίνημα κυλούσε δίχως ιδιαίτερες συγκινήσεις, μια και η Αθλέτικ έχοντας προίκα το 1-3 του πρώτου παιχνιδιού έπαιζε αρκετά συντηρητικά δίχως κάποια διάθεση να ανοιχτεί. Όλα αυτά μέχρι ο Λουίς Αντριάνο να έρθει στο 44΄να κάνει το 0-1, να αναθερμάνει το ενδιαφέρον στο ματς και να δώσει το προβάδισμα στη Σπαρτάκ λίγο πριν την ανάπαυλα.

Οι Ρώσοι χρειάζονταν τουλάχιστον τρία τέρματα προκειμένου να έχουν ελπίδες, με συνέπεια να βγουν στην επίθεση και να τα παίξουν όλα για όλα, αφήνοντας κενά στην άμυνα τους.

Αυτά ακριβώς ήταν που εκμεταλλεύτηκε ο Ετσέιτα, ο οποίος στο 57’ επανέφερε το ματς σε ισορροπία (1-1) και επί της ουσίας έκοψε τη… φόρα των φιλοξενούμενων.

Το τέρμα αυτό έριξε το ρυθμό του ματς με τα υπόλοιπα λεπτά να μοιάζουν διαδικαστικού χαρακτήρα. Ωστόσο η Σπαρτάκ δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη. Και αυτό γιατί στο 85’ ο Μελγκαρέχο με ψηλοκρεμαστό πλασέ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Ρώσους (1-2), οι οποίοι χρειάζονταν πλέον ένα γκολ για να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση.

Αυτό τελικά δεν ήρθε με το τελικό σφύριγμα του διαιτητή να λυτρώνει τους Βάσκους και να σφραγίζει την παρουσία τους στη φάση των 16 του Europa League για Τρίτη φορά τα τελευταία τρία χρόνια.

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση