Έκανε «κηδεία» στην Πόλη η Γκενκ

Μια εντυπωσιακή Γκενκ «άλωσε» 4-2 στην Κωνσταντινούπολη την Μπεσίκτας

Η Γκενκ νίκησε 4-2 την Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη για την τρίτη αγωνιστική του ένατου ομίλου του Europa League και βρέθηκε στην κορυφή του γκρουπ, αφήνοντας με μία νίκη στους «αετούς».

Μοιράστηκαν τις εντυπώσεις Σάρπσμποργκ και Μάλμε στη Νορβηγία και με το 1-1 παρέμειναν στο «κόλπο» της πρόκρισης.

Μπεσίκτας-Γκενκ 2-4
Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν στο πρώτο 20λεπτο κάτι καλό, πλην της φάσης του Οζιακούπ στο 18’. Όμως, στο 23’, ο Μαελέ έδωσε στον Σαμάτα και αυτός μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1. Το γκολ των Βέλγων έριξε το ρυθμό και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς κάτι ιδιαίτερο.

Η Γκενκ δεν άφηνε διόδους στην άμυνα στους παίκτες της Μπεσίκτας και έβγαινε σε επικίνδυνες αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτέ, ο Πέιντσιλ προειδοποίησε στο 60’ και στο 69’ ο Μαελέ έδωσε έτοιμο γκολ στον Σαμάτα και αυτός έκανε το 0-2 στο τετ α τετ με τον Κάριους. Στο 74’, οι «αετοί» μπήκαν στο ματς όταν ο Βάγκνερ Λοβ συνδυάστηκε με τον Τσονούλ και έκανε το 1-2. Η χαρά των Τούρκων κράτησε για λίγο, αφού στο 81’ ο Ντονγκαλά ξεκίνησε μία ωραία ενέργεια έξω από την περιοχή και με καταπληκτικό πλασέ έκανε το 1-3. Στο 83’, ο Πιοτρόφσκι νίκησε τον Ερκίν και έγραψε το 1-4. Στο 86’, ο Βάγκνερ Λοβ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-4.

Σάρπσμποργκ-Μάλμε 1-1

Ο Βασιούλιν έχασε μια σημαντική ευκαιρία στο 2’ για τους Νορβηγούς, όμως, στη συνέχεια, στο πρώτο ημίχρονο δε σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση στις δύο εστίες και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και δύσκολα φαινόταν πως θα άλλαζε το σκορ. Όμως, στο 79’ ο Βιντχέιμ, ύστερα από κόρνερ, βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι και έκανε το 0-1. Στο 87’, ο Χάλβορσεν συνδυάστηκε με τους Ζαχάριασεν και Μπρόρσον και έκανε το τελικό 1-1.