Διπλό πρωτιάς η Λουντογκόρετς, ζωντανή η Χοφενχάιμ

Στην κορυφή του 3ου ομίλου πέρασε η Λουντογκόρετς η οποία πέρασε σαν σίφωνας από την έδρα της Μπράγκα επικρατώντας με 2-0. Ζωντανή έμεινε η Χοφενχάιμ η οποία νίκησε 3-0 την Μπασακσεχίρ στην Γερμανία.

Προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa League πήρε η Λουντογκόρετς. Οι Βούλγαροι έφυγαν με το διπλό από την έδρα της Μπράγκα (0-2) και βρίσκονται πλέον μόνοι πρώτοι στην κορυφή του 3ου ομίλου με 7 βαθμούς. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Χοφενχάιμ έφτασε στην εύκολα στη νίκη επί της Μπασακσεχίρ (3-1) και διατήρησε ζωντανές της ελπίδες για μία θέση στις 32 καλύτερες ομάδες. Βρήκε δίχτυα ο Στέφανο Ναπολεόνι.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Μπράγκα - Λουντογκόρετς 0-2
(Μότι 25΄, Σίλβα 57΄αυτ.)

Χοφενχάιμ - Μπασακσεχίρ 3-0

(Ούμπνερ 52’, Αμίρι 59΄, Σούλτς 75΄/ Ναπολεόνι 90΄)

Η βαθμολογία (3 αγων.)

Λουντογκόρετς 7 4-2
Μπράγκα 6 4-2
Χοφενχάιμ 3 5-4
Μπασακσεχίρ 1 2-5

Κεφάλι στην κούρσα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa League πήρε η Λουντογκόρετς. Η βουλγαρική ομάδα επικράτησε εκτός έδρας της Μπράγκα με 2-0 στο ντέρμπι κορυφής του 3ου ομίλου και πλέον απολαμβάνει μόνη της την μοναξιά της κορυφής. Ο Μούτι άνοιξε το σκορ στο 25΄ για τους φιλοξενούμενους, κόντρα στην ροή του παιχνιδιού καθώς οι πορτογάλοι ήταν αυτοί που είχαν στα χέρια τους τον ως εκείνο το σημείο τον έλεγχο του ματς. Αυτό ήταν και το σκορ στην ανάπαυλα της αναμέτρησης. Στο δεύτερο μέρος η Μπράγκα προσπάθησε να ισοφαρίσει, ωστόσο ο Σίλβα με αυτογκόλ στο 57΄έβαλε ταφόπλακα στις ελπίδες της ομάδας του, και την ανάγκασε στην πρώτη της ήττα στο φετινό Europa League.

Χοφενχάιμ – Μπασακσεχίρ 3-1

Δύο παιχνίδια χωρίς βαθμό ήταν πολλά για την Χοφενχάιμ. Η γερμανική ομάδα έκανε σεφτέ στο φετινό Europa League και επικράτησε εύκολα της Μπασακσεχίρ με 3-1. Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης ήταν αρκετά ισορροπημένο και καμία από τις δύο ομάδες δεν βρήκε τρόπο να μπει μπροστά στο σκορ.

Ωστόσο τα πρώτα τριάντα λεπτά του 2ου ημιχρόνου άνηκαν ολοκληρωτικά στη «Χόφε», η οποία με γκολ στο 52΄, 59΄ και στο 75΄ καθάρισε επί της ουσίας το παιχνίδι, φτάνοντας στην πρώτη νίκη στη φάση των ομίλων. Ο Στέφανο Ναπολεόνι με ωραία προσπάθεια στο τελευταίο λεπτό του ματς πέτυχε το γκολ της τιμής για την Μπασάκ.

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση