Δεν έβγαλε τα… μάτια της η Άρσεναλ!

Με όχι και τόσο κολακευτικό τρόπο προκρίθηκε η Άρσεναλ. Η ομάδα του Βενγκέρ ηττήθηκε από την... σταχτοπούτα Έστερσουντ (2-1) μέσα στο «Emirates», αλλά πήρε το εισιτήριο χάρη στην εκτός έδρας νίκη της.

Πέρασε στους «16» του Europa League η Άρσεναλ, αλλά το σημερινό βράδυ δεν θα είναι και το πλέον περήφανο στην ιστορία της.

Η ομάδα του Βενγκέρ ηττήθηκε από την εκπληκτική Έστερσουντ με 2-1, μέσα στο «Emirates», αλλά χάρη στο υπέρ της 3-0 στη Σουηδία, εξασφάλισε την παρουσία της στη συνέχεια του θεσμού.

Οι Σουηδοί του Σωτήρη Παπαγιαννόπουλου (ήταν βασικός), κατάφεραν να αιφνιδιάσουν την ομάδα του Βενγκέρ. Για την ακρίβεια να την αγχώσουν μέχρι εκεί που δεν πήγαινε. Διότι με δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά στο 22' και στο 23' (αυτογκόλ του Τσέιμπερς και τέρμα του Σεμά) πάγωσαν για τα καλά το λονδρέζικο γήπεδο και έδειξαν έτοιμοι να κάνουν κάτι μυθικό, κάτι ιστορικό.

Τι ήθελαν ουσιαστικά; Ακόμη ένα γκολ για να διεκδικήσουν, τουλάχιστον, στην παράταση κάτι μοναδικό... Οι Άγγλοι έδειχναν πελαγωμένοι, ωστόσο κατάφεραν να διώξουν το όποιο άγχος υπήρχε με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος. Στο 47' ο Κολάσινατς βρήκε δίχτυα από κοντά και ουσιαστικά... γκρέμισε το όνειρο της Έστερσουντ (που χρειαζόταν πλέον δύο γκολ), ενώ παράλληλα ανακούφισε τους πάντες στην Άρσεναλ.

Στα εναπομείναντα λεπτά θα μπορούσαν και οι δύο ομάδες να σκοράρουν ξανά, αλλά κάτι τέτοιο δεν συνέβη, με το αποτέλεσμα να μην αλλάζει και τους Λονδρέζους να παίρνουν την πρόκριση παρά την ήττα τους και τους Σουηδούς να έχουν να περηφανεύονται τόσο για την αποψινή νίκη τους, όσο κι εν γένει για τη φετινή -τρελή- πορεία τους.