Βίντι-ΠΑΟΚ 1-0: Οι Ούγγροι του πήραν τον αέρα

Ήττα που μπορεί να χαρακτηριστεί ακόμα και ως καταδικαστική δέχθηκε ο ΠΑΟΚ στη Βουδαπέστη

Κατώτερος των περιστάσεων για δεύτερο σερί παιχνίδι απέναντι στη Βίντι παρουσιάστηκε ο ΠΑΟΚ με αποτέλεσμα η Ουγγρική ομάδα να μαζέψει έξι βαθμούς σε δύο αγώνες, αφήνοντας την ομάδα της Θεσσαλονίκης στην τρίτη θέση του δωδέκατου ομίλου. Η ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου δεν είχε αντίδοτο στην αμυντικογενή τακτική των γηπεδούχων οι οποίοι κατάφεραν να σκοράρουν στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και να συντηρήσουν με σχετική άνεση το προβάδισμά τους, μέχρι και το πεντάλεπτο το οποίο προστέθηκε ως επιπλέον χρόνος από τον Τούρκο διαιτητή.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με πρόθεση να κερδίσει νωρίς την κατοχή της μπάλας ξεκίνησε την αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ, ενώ από την άλλη πλευρά ο διπλός στόχος των γηπεδούχων ήταν η εφαρμογή του τεχνητού οφσάιντ και η εκδήλωση αντεπιθέσεων. Στο 7ο λεπτό ο Τσέποβιτς προσπάθησε να αιφνιδιάσει ωστόσο ο Σάκοχ τον ανέκοψε, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Λιμνιός σημάδεψε με κεφαλιά τον Πρίγιοβιτς στο ύψος της μικρής περιοχής, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Νέα προσπάθεια του Τσέποβιτς να εκδηλώσει αντεπίθεση σταμάτησε στον Βέρνμπλουμ, ενώ η κεφαλιά του Κρέσπο στο 17ο λεπτό μετά το πρώτο κερδισμένο κόρνερ του ΠΑΟΚ, δεν βρήκε στόχο. Με τη συμπλήρωση 25 λεπτών παιχνιδιού το ποσοστό κατοχής της μπάλας για την ελληνική ομάδα άγγιξε το 75%, ενώ τρία λεπτά αργότερα μια κάθετη πάσα προς τον Βέρνμπλουμ ανακόπηκε από τον Βινίσιους.

Στο 32ο λεπτό οι Ούγγροι δεν κατάφεραν να απειλήσουν με εκτέλεση κόρνερ, ενώ τρία λεπτά αργότερα η παρέμβαση του Πασχαλάκη έξω από τη μεγάλη του περιοχή, δεν επέτρεψε στον Τσέποβιτς να απειλήσει. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ζαμπά πλαγιοκόπησε και έψαξε στήριγμα στο σημείο του πέναλτι χωρίς αποτέλεσμα, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς γκολ.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με υποτονικό τρόπο προσέγγισαν την επανέναρξη της αναμέτρησης οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ και η ζημιά δεν άργησε να γίνει καθώς στι 51ο λεπτό και μετά από κλέψιμο στη μεσαία γραμμή, ο Μιλάνοφ νίκησε στον αέρα δύο αμυντικούς και τον Πασχαλάκη κάνοντας το 1-0. Το γκολ έφερε περαιτέρω αναταραχή στο στρατόπεδο της ελληνικής ομάδας, την ίδια ώρα που οι Ούγγροι κρατούσαν με σχετική άνεση τους αντίπαλους μακριά από το τελευταίο τέταρτο του γηπέδου.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Μπίσεσβαρ πήρε τη θέση του Λιμνιού, με τον πρώτο να αναλαμβάνει τις εκτελέσεις στημένων. Ένα μακρινό σουτ του Μάτος στο 63ο λεπτό ήταν ακίνδυνο, με τους γηπεδούχους να απειλούν με σέντρα του Νεγκό τρία λεπτά αργότερα. Ένα άστοχο σουτ του νεοεισελθόντα Νικόλοφ καταγράφηκε στο 72ο λεπτό, ενώ εφτά λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανάγκασε τον Πασχαλάκη σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Στο 85ο λεπτό ο Μπίσεσβαρ σημάδεψε ανεπιτυχώς τον Κρέσπο με συρτή μπαλιά, ενώ ο Ουάρντα αμέσως μετά δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε κάτι θετικό το φάουλ το οποίο κέρδισε ο ίδιος. Στο πρώτο λεπτό της πεντάλεπτης καθυστέρησης ο Βέρνμπλουμ ακροβολίστηκε εντός της μεγάλης περιοχής ωστόσο το τελείωμά του ήταν άστοχο.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Ο Γκιόργκι Μιλάνοφ ήταν ο ποδοσφαιριστής ο οποίος στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης έκανε το ξεπέταγμα απέναντι στο αμυντικό δίδυμο του ΠΑΟΚ και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον τερματοφύλακα της ελληνικής ομάδας. Ο 26χρονος μέσος ήταν ο μοναδικός σκόρερ της κομβικής αναμέτρησης η οποία δίνει στους Ούγγρους τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης από το στάδιο των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΕ

Ο ΠΑΟΚ δαπάνησε το περασμένο καλοκαίρι πέντε εκατομμύρια ευρώ προκειμένου να αποκτήσει τον Λέο Ζαμπά, με τον 19χρονο Βραζιλιάνο να απουσιάζει από το μεγάλο ραντεβού στη Βουδαπέστη. Αν και ο προσωπικός του αντίπαλος χρεώθηκε με κίτρινη κάρτα μόλις στο 20ο λεπτό, αυτό δεν έτυχε εκμετάλλευσης από τον ακραίο επιθετικό της ομάδας της Θεσσαλονίκης ο οποίος στο 71ο λεπτό έδωσε τη θέση του στον Ουάρντα.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Απαρατήρητος πέρασε ο Αλί Παλαμπίγικ, τουλάχιστον όσον αφορά τις φάσεις που θα μπορούσαν να δημιουργήσουν ένταση και διαφωνίες. Χρησιμοποίησε έξι φορές την κίτρινη κάρτα, παρατηρώντας τρεις ποδοσφαιριστές από κάθε ομάδα, με τον ρυθμό του αγώνα να είναι τέτοιος ο οποίος δεν δυσκόλεψε το έργο του Τούρκου διαιτητή.

Βίντι (Μ. Νίκολιτς): Κόβατσικ, Βινίσιους, Φιόλα, Χάτζιτς, Χούζτι (67' Κόβατς), Νέγκο, Πατκάι, Στοπίρα, Γιούχαζ, Τσέποβιτς (77' Χότζιτς), Μιλάνοφ (57' Νικόλοφ)

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Τόσκα, Ελ Καντουρί (65' Ακπόμ), Πρίγιοβιτς, Κρέσπο, Λιμνιός (60' Μπίσεσβαρ), Βέρνμπλουμ, Σάκοχ, Ζαμπά (71' Ουάρντα)

Σκόρερς: 51' Μιλάνοφ

Διαιτητής: Αλί Παλαμπίγικ (Τουρκία)

Κίτρινη κάρτα: Φιόλα, Χάτζιτς, Νικόλοφ/Ζαμπά, Ελ Καντουρί, Σάκοχ

Γήπεδο: Groupama Arena