Βήμα πρόκρισης για τη Σέλτικ!

«Αγκαλιά» με τη δεύτερη θέση του δεύτερου ομίλου

«Αγκαλιά» με τη δεύτερη θέση του δεύτερου ομίλου και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League βρίσκεται η Σέλτικ, που επικράτησε εκτός έδρας της Ρόζενμποργκ με 1-0, χάρη σε γκολ του Σινκλέρ.

Την πρώτη θέση και το εισιτήριο «κλείδωσε» η Σάλτσμπουργκ, επικρατώντας με 1-0 της Λειψίας, αφήνοντας τους Γερμανούς με το ένα... πόδι εκτός διοργάνωσης!

Η Σέλτικ ταξίδεψε στο Τροντχαϊμ, με στόχο το "τρίποντο" που θα την έφερνε πιο κοντά στην πρόκριση και στη φάση των «32» του Europa League. Οι «Κέλτες» είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, με τη Ρόζενμποργκ να μένει σε πιο παθητικό ρόλο. Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς έχασε αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, ωστόσο τρία λεπτά πριν το ημίχρονο ο Σινκλέρ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με κοντινή κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Φόρεστ.

Στο δεύτερο 45λεπτο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τη Σέλτικ να προσπαθεί να διαχειριστεί το υπέρ της αποτέλεσμα. Μάλιστα, έχασε και τεράστια ευκαιρία να «κλειδώσει» το "τρίποντο" στο 65’, όταν ο Έντουαρντ αστόχησε από πλεονεκτική θέση, με το 1-0 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Σάλτσμπουργκ πανηγύρισε από τώρα την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού, κατακτώντας παράλληλα και την πρώτη θέση του ομίλου, επικρατώντας της Λειψίας 1-0. Από την άλλη πλευρά, οι Γερμανοί βρίσκονται σε πολύ δύσκολη θέση, καθώς χρειάζονται νίκη στο τελευταίο παιχνίδι απέναντι στη Ρόζενμποργκ και παράλληλα ήττα της Σέλτικ στο άλλο παιχνίδι.

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, οι Αυστριακοί είχαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ με την συμπλήρωση 20' παιχνιδιού, όμως ο Εμβογκό είπε «όχι» στο σουτ του Γκούλμπραντσεν. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ανέβασαν «στροφές» στην απόδοσή τους και, αφού προειδοποίησαν αρχικά στο 61’ με τον Βολφ, βρήκαν τελικά τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Γκούλμπραντσεν στο 74’. Ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα οι Γερμανοί θα χάσουν μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπούν στο παιχνίδι, όμως το σουτ του Βέρνερ θα βγάλει εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας τον γηπεδούχων. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Σάλτσμπουργκ δεν κινδύνεψε και κράτησε μέχρι τέλους το υπέρ της αποτέλεσμα.